İstanbul Halkevleri Kuşaklar Buluşması gerçekleşti: “Tarihimizden aldığımız güçle geleceğe yürüyoruz”

Sa, 15/01/2019 - 19:32
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

87. kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında İstanbul’da düzenlediğimiz Kuşaklar Buluşması’nı geniş bir katılımla gerçekleştirdik. 

İstanbul Kadıköy Evlendirme Dairesi Salonu’nda gerçekleşen buluşmamıza, Halkevleri’nin 1987’de yeniden açıldığı “Üçüncü Diriliş Dönemi”nin başından bu yana farklı dönemlerde omuz veren yaşlı genç, eski yeni, mücadelenin farklı alanlarından yüzlerce kişi katıldı. 

Buluşma için hazırlanan fotoğraf sergisi ve video gösteriminde Halkevleri’nin 1932’deki kuruluşundan 1980’lerin sonundaki 3. diriliş dönemine, hak mücadelelerinden Haziran İsyanı ve sonrasındaki toplumsal mücadelelere farklı süreçlerden kesitler yer aldı. 

Katılımcılar arasında eski genel başkanlarımızdan Abdullah Aydın, İlknur Birol ve Oya Ersoy, eski Yeraltı Maden İş Sendikası Genel Başkanı Çetin Uygur, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, TTB Merkez Konsey Üyesi Ali Çerkezoğlu, ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi Alper Taş, yazar Faik Bulut ve TAKSAV yöneticisi Basri Akçelik de vardı. 

Sunuculuğunu Tuğçe Özçelik’in yaptığı gecemizde video gösteriminin ardından Eş Genel Başkanımız Nuri Günay bir açılış konuşması yaptı. Halkevleri’nin direnişi kültür alanında da sürdüren bir örgüt olduğunu belirten Günay, Halkevleri’nin 87. kuruluş yıldönümü vesilesiyle “Okumak özgürleştirir” sloganıyla bir kitap kampanyası başlatacağımızı duyurdu. 

Günay’ın ardından söz alan Onursal Genel Başkanımız Abdullah Aydın, Halkevleri’ni 12 Eylül mahkemelerinde savunan eski genel başkanlardan Ahmet Yıldız’la olan bir anısını paylaştı. Yıldız’ın kendisine “Halkevleri’ndeki devrimci gençlerle buluşana kadar çok şey bildiğimi sanıyordum. O devrimci gençlerden o kadar çok şey öğrendim ki” dediğini aktaran Aydın, “Ben de ne öğrendimse Halkevleri’ndeki devrimci gençlerden öğrendim” dedi. 

Abdullah Aydın’dan sonra söz alan Samut Karabulut, gençlik mücadelesinin ardından Halkevleri’nde sürdürdüğü mücadelesinden örnekler anlatarak, militan devrimci gençlerin halka güven ilkesinin önemini halkın mücadeleye katılımındaki cesaret ve zenginliği görerek anladığından söz etti. Karabulut geçmiş dönemlerde Halkevleri’nde aktif olarak yer alan pek çok ismin şu anda yine farklı alanlarda omuz omuza mücadeleyi sürdürdüğünü belirtti ve konukları selamladı. 

Devrimci Gençlik mücadelesinde Halkevleri’ndeki dostlarıyla birlikte mücadele ettiğini hatırlatan ve kendisinin de Beykoz Halkevi üyesi olduğunu söyleyen ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi Alper Taş, birlikte mücadele ve dayanışma mesajı verdi. 

Taş’ın ardından söz alan Ali Çerkezoğlu, “Solun birliğinin önündeki barikatları kaldırmalıyız” dedi. 

Konuşmaların ardından ise Burcu Yeşilbaş sahne aldı. Halaylarla, horonlarla süren Kuşaklar Buluşmamız toplu fotoğraf çekiminin ardından sonlandı.