Hukuksuz Mühürlemeye İptal Davası: “Çocuklarımızı üç beş gericiye teslim etmeyeceğiz”

Per, 05/04/2018 - 18:20
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Geçtiğimiz günlerde Keçiören, Batıkent, Seyran Umut Halkevleri’ni ve Ethem Sarısülük Kütüphanesi; Ankara Valiliği’nin ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri’nin hukuksuz kararlarıyla mühürlenmişti. Bugün hukuksuz mühürlemelere karşı iptal davası açıldı. Ardından gerçekleşen basın açıklamasına Halkevi şube yöneticileri, MYK ve GYK üyelerinin yanı sıra milletvekilleri, SES Eş Genel Başkanı İbrahim Kara, KESK Genel Sekreteri Ramazan Gürbüz, ÖDP, TÖP-G, EHP, EMEP temsilcileri katıldı.  

Ankara’da 1 Nisan Pazar günü Keçiören Halkevi, Batıkent Halkevi, Seyran Umut Halkevi ve Tuzluçayır Ethem Sarısülük Kütüphanesi Valilik ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından "çocuklara yönelik atölye faaliyeti" sebep gösterilerek mühürlenmişti. Şube ve kütüphane mekânının tümünü mühürlenmesine yapılan itirazın ardından yalnızca atölyeler mühürlenmişti. Halkevleri şubeleri faaliyetlerine devam etmişti.

Olayın ardından mahalleli, Halkevi’ne sahip çıkarak gün boyunca Halkevi’ni boş bırakmadı. Ancak ertesi gün  Valilik emriyle şubeler hukuksuz bir biçimde mühürlendi.

Mevcut hukuksuzluklardan kaynaklı mühürleme işlemlerinin iptal edilmesi için bugün (5 Nisan Perşembe) Halkevleri, Ankara İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Basın açıklamasına Halkevi şube yöneticileri, MYK ve GYK üyelerinin yanı sıra SES Eş Genel Başkanı İbrahim Kara, KESK Genel Sekreteri Ramazan Gürbüz, ÖDP, TÖP-G, EHP, EMEP temsilcileri katıldı. Milletvekillerinden Niyazi Nefi Kara, Ali Haydar Hakverdi, İlhan Cihaner ve Ali Şeker de Halkevleri’yle dayanışmak için yapılan basın açıklamasına katıldılar. 

Halkevleri Eş Genel Başkanı Dilşat Aktaş yapılan basın açıklamasında söz alarak şunları söyledi: 

"Çocuklarımızı üç beş gericiye teslim etmeyeceğiz. Şubelerimizin mühürlenmesi değildir esas mesele. Esas mesele aklın ve vicdanın mühürlenmeye çalışılmasıdır. Bizler aklı ve vicdanı hür insanlarız. Bugün iktidar toplumu biat ettirmeye, aklı ve vicdanını mühürlemeye çalışıyor. Bunun karşısında Halkevleri buna tarihsel olarak izin vermeyen, mücadeleyi bu topraklara bir tohum gibi eken bir kültürdür. Bir hegemonya kurmaya çalışıyorlar. Ancak başaramıyorlar. Halkevleri de tarihsel olarak bu memleketin kültürel ve kamusal alanın gerçek sahibi ve kurucusudur. Halkevlerini aşamadan bu memleketi ele geçiremezler. O nedenle dimdik ayakta duracağız. Çocuklarımızı da hiç kimseye teslim etmeyeceğiz"

 

Daha sonra hukukçular adına söz alan Ender Büyükçulha “Bir derneğin faaliyetten alı konulması mutlak olarak yargının elindedir. İdare, yürütme erki bir derneği, tek başına, keyfiyetle mühürleyemez” dedi.

Antalya Milletvekili Niyazi Nefi Kara “Kimse tacizciler tecavüzcüler ortalıkta gezerken Halkevleri’yle uğraşmasın gitsin onlarla uğraşsın. Halkevleri memlekettir, memleket Halkevleri’dir, bunu herkes bilsin” diyerek Halkevleri’ne yönelik baskıların son bulmasını istedi.

Basın açıklamasının ardından iptal davası açıldı.