Hileli, Mühürsüz Referandum AİHM'de

Sa, 20/06/2017 - 10:36
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Demokratik kitle örgütleri 16 Nisan’da gerçekleşen hileli referandumu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşıyor

AİHM’e başvuru demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri tarafından referandumun ikinci ayına denk gelen 16 Haziran’da Strazburg’ta yapıldı.Yüksek Seçim Kurulu’nun Anayasa’ya aykırı, sandık kurulu mührünü taşımayan ya da Tercih'ten başka,  Evet veya benzeri bir işaret taşıyan oy pusulalarının ve zarfların geçerli kabul edilmesi kararına itiraz eden demokratik kitle örgütleri sivil inisiyatifler ve meslek kuruluşları, adalet arayışını AİHM’e taşıdı. Buradan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başlattığı adalet yürüyüşüne selam gönderen demokratik kitle örgütleri sivil inisiyatifler ve meslek kuruluşları temsilcilerinden oluşan heyet, AİHM’e yapılan bu başvurunun adalet arayışının evrensel ilanı olduğunu vurguladı.

Halkevleri Genel Sekreteri Dilşat Aktaş ve Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Kültür ve Eğitim Vakfı Başkanı Murtaza Demir, Halkevleri Üyesi Hadi İskit ve Ankara Cumhuriyet Okurları’ndan (CUMOK) Meral Çiyan Şenerdi, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Namık Kemal Kaya,’nin de aralarında olduğu heyet,Strazburg’taki AİHM önünde basın açıklaması yaptı.

Yapılan ortak açıklamasını demokratik kitle örgütleri adına Mahmut Aslan okudu.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 

“Türkiye’de 16 Nisan 2017 tarihinde adil olmayan koşullar altında gerçekleşen, 18 Maddelik Anayasa değişikliğini içeren referandumun sonuçlarını, evrensel insan hakları ve hukuk ilkeleri doğrultusunda hukuk arayışının bir parçası olarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine sunmak için buradayız.  Bugün AİHM’deki adalet arayışımız, adaletsiz bir ortama karşı Türkiye’nin dünyaya verdiği sestir. Bu ses aydınlanmanın, çağdaşlığın, demokrasinin, laikliğin, adaletin sesidir.  16 Nisan’da gerçekleşen referandumun hedefi hukuksuz, OHAL koşulları altında tüm yetkilerin tek elde toplandığı bir rejim değişikliğidir; Türkiye Cumhuriyeti’nin laik demokratik yapısını, evrensel hukuk ilkelerini ve insan haklarını bertaraf ederek insanların adil ve barış içerisinde yaşama şanslarını ortadan kaldıracak düzenlemeler ve sınırsız yetkilerle, toplumsal sözleşmenin ortadan kaldırıldığı, otoriter bir yönetimin belgesinin meşru olmayan yollarla üretimidir.”

Referandum halkın iradesini yansıtmamaktadır

Açıklamada, referandumun Anayasa’nın 18 maddesinin oylandığı gibi yansıtılsa da, Anayasa’nın 72. Maddesini ve ülkenin tamamını etkileyen, cumhuriyet, laiklik, demokrasi ve adalet gibi değerlerini bertaraf eden, tek adam rejimine geçiş niteliğinde olan 16 Nisan 2017 halkoylamasının meşru olmadığı gibi, halkın iradesini yansıtmadığı da vurgulandı.

Birçok ülkeden vatandaşların katılarak destek verdiği açıklamanın daha sonra Fransızcası da okundu. Eylemde üzerinde İnglizce ve Türkçe ‘Adalet’ yazılı dövizler taşındı.

Açıklamanın ardından dövizlerle AİHM’den Avrupa Konseyi’ne doğru yürüyüş gerçekleştirildi. Avrupa Konseyi önünde adalet yürüyüşlerine ilişkin basın açıklaması okundu. Daha sonra Avrupa Konseyi’nden Orangerie Parkı’na doğru adalet yürüyüşü yapılarak, parkta vatandaşların katılımıyla birlikte adalet forumu gerçekleştirildi.

Basın açıklamasına imza atan kurumların isimleri ise şöyle:

“Ankara Cumhuriyet Okurları, Ankara Dayanışma Derneği, Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu, Çağdaş Demokratik Ehlibeyt Eğitim ve Kültür Derneği (ÇAĞDEP), Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYD), Çankaya Kent Konseyi, Eğitim-İş Sendikası, Del Derneği, Emekli-Sen, Geri dönüşüm İşçileri Derneği, Hacı Bektaşi Veli Kültür Derneği ve Cemevi, Halkçı Gençlik Derneği, Halkevleri, Kızılırmak Yerel Dernekler Federasyonu, Kültür Sanat Emekçileri Derneği, Ozanlar Derneği, Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Vakfı, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Sosyal Demokrat Avukatlar Derneği, Sosyal Demokrasi Derneği, TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Tüketici Hakları Derneği, Tüm Yerel Yönetim Çalışanları Sendikası, Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı, Yargıçlar Sendikası”