"Herkes için hak ve hukuk istiyoruz" #AdaletYürüyüşü

Pt, 19/06/2017 - 12:45
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun öncülüğündeki Adalet Yürüyüşü, beşinci gününde Kızılcahamam Orman Deposu mevkisinden başladı. Yürüyüş öncesi konuşan Kılıçdaroğlu, “Herkes için hak ve hukuk istiyoruz” dedi. Yürüyüşe, 5. gününde Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy ve MYK üyelerinin yanısıra edebiyatçı-yazar Ataol Behramoğlu katıldı.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun öncülüğündeki Adalet Yürüyüşü, beşinci gününe Kızılcahamam Orman Deposu mevkisinden başladı. Bugünkü yürüyüşe Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy ile edebiyatçı-yazar Ataol Behramoğlu da katıldı.

“Bir yerde insan varsa adalet olmak zorunda”

Yürüyüş öncesi basın emekçilerine kısa bir açıklama yapan Kılıçdaroğlu, adalet kavramına verdikleri önemin artık tüm dünyada bilinir hale geldiğini, adaleti herkes için istediklerini söyledi. “Kimseye zarar vermiyoruz. Kimseye kötü söz söylemiyoruz. Kimseye yan bakmıyoruz. 80 milyonun bir arada, kardeşçe yaşamasını istiyoruz. 80 milyon, bir arada ve huzur içinde yaşasın. Hepimizin istediği bu” diyen Kılıçdaroğlu, kendilerine saldıranlar olabileceğini ancak buna karşın 80 milyonun adaleti için yürümeyi sürdüreceklerini ifade etti.

Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy ve Merkez Yürütme Kurulu üyeleri ile bugün yürüyüşe katılacağını açıklamıştı. 

Açıklamanın tam metni:

Adalet ve demokrasi için yürüyoruz!

Ülkemiz Tek Adam rejiminin hüküm sürdüğü bir hapishaneye dönüştürülmek isteniyor.

Halkın haber alma hakkını savunan gazeteciler, işini geri isteyen ve açlık grevinde olan eğitim emekçileri, milletvekilleri, siyasi parti genel başkanları tutuklanıyor.

Tek Adam rejimine karşı demokrasiyi savunanlar “referandum sonucu meşru değildir” diyenler tutuklanıyor.

Hırsızlık, yolsuzluk, kadına yönelik şiddet, çocuk istismarı gibi suçlar çoğu zaman ya cezasız kalıyor ya da bu suçları işleyenler “iyi hal indiriminden” yararlanıyor. Paranın gücüne sahip olanlar, iktidara yakın kayınpederi olanlar salıveriliyor. Ülkemizde evrensel hukuk kuralları değil kayınpeder-damat hukuku işliyor.

İktidara bağımlı hale getirilen yargı, iktidarın politikalarına hayır diyen herkesi susturmak, muhalefeti baskı altına almanın bir aracı haline gelmiş durumda. Bildiri dağıtmak bile tutuklanma sebebi olabiliyor. Adaletin, demokrasinin, insan haklarının ayaklar altına alındığı, yok sayıldığı günlerden geçiyoruz.

En son gazeteci ve milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanması; Berberoğlu ve CHP nezdinde tüm muhalefete dönük sindirme hamlelerinden birisidir.

Biliyoruz ki yolsuzluk, hırsızlık yapmak, savaş suçu işlemek, cihatçı çeteleri desteklemek suçtur. Bunların gizli kalmaması için halkı bilgilendirmek, gerçeğin peşinde koşmak ise suç değil, görevdir.

Bizler adaletsizliğin, faşizmin karşına demokrasi ve adalet mücadelemizle dikiliyoruz.

Biz, halkın en az yarısıyız. Eşitlik için, adalet için, özgürlük için, Tek Adam rejimine “hayır” dedik. Haklarımızı, memleketimizi, geleceğimizi Tek Adama devretmeyeceğiz dedik.

Milyonların adalet ve demokrasi talebi tek adam rejiminden de onun faşizminden de büyüktür.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından başlatılan demokrasi ve adalet yürüyüşü bu seferberliğin gerçekleştirilmesi için önemli bir adım olmuştur.

Şimdiye kadar her türlü baskıya rağmen sürdürülen mücadeleler ülkemizin umududur.

Şimdi bu umudu büyütme zamanıdır. Adaletin sağlandığı, eşit, özgür, laik ve demokratik bir ülkede barış içinde kardeşçe yaşamak isteyenler omuz omuza vererek ülkemizi bu karanlıktan çıkarmayı başaracaktır.

Gün, halkın hayır seferberliğini, Adalet ve Demokrasi seferberliğine dönüştürme günüdür.

Ülkenin dört bir tarafında Tek Adam rejimine karşı, hayır için seferber olanları adalet yürüyüşüne destek vermeye çağırıyoruz. Başladığı günden beri Halkevleri heyetinin de yer aldığı yürüyüşe 19 Haziran Pazartesi günü Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy ve Merkez Yürütme Kurulu üyelerimizde katılacaktır. Halkevleri Türkiye’nin dört bir yanında devam eden yürüyüş, nöbet ve buluşmalarda demokrasi ve adalet için yer almaya devam edecektir.