Halklarımızın Newroz’u kutlu olsun! - Dilşat Aktaş | Nuri Günay

Çar, 21/03/2018 - 01:58
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Ortadoğu halklarının bayramını; yeni yaşamın, direnişin, baharın müjdecisini; Newroz’u, barış, özgürlük, eşitlik, kardeşlik talebiyle karşılıyoruz. Demirci Kawa’nın zalim Dehak’a karşı başlattığı direnişle simgelenen Newroz bütün Ortadoğu halklarının bayramıdır. Ülkemiz topraklarında Newroz Kürt halkının kutlamak için ağır bedeller ödemek zorunda kaldığı bir gün olageldi. Buna rağmen milyonlarca insan her yıl Newroz’u kutlamak için bu yıl olduğu gibi meydanlara akıyor.

2018 Newroz’unu başta Kürt halkı olmak üzere coğrafyamızda yaşayan bütün halkların zor günler geçirdiği bir dönemde kutluyoruz. Savaşın, bölgeye çöreklenen emperyalistlerin, halklarımızı tehdit eden cihatçı çetelerin karşısında halklarımızın barış, kardeşlik, eşitlik özlemleriyle ve mücadeleleriyle dikilmeye mecbur olduğumuz günlerden geçiyoruz. Bugün iktidarın ülkemizi Ortadoğu bataklığına sürüklemesine karşı durmak, savaş karşıtı olmak, barış istemek suç sayılmak isteniyor. Susmamak, ölümün karşısında yaşamı, savaşın karşısında barışı, düşmanlığın karşısında kardeşliği savunmayı ise temel bir insanlık görevi olarak görüyoruz. Bu görevi yerine getirmek için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.

Biliyor ve inanıyoruz; ülkemizde ve tüm Ortadoğu’da farklılıklarımızın ayrım nedeni değil zenginliğimiz olduğu, eşit haklara sahip olarak, barış içinde, kardeşçe yaşadığımız, ekmeği ve özgürlüğü paylaştığımız bir yaşamı kurabiliriz. Kürtlerin, Türklerin, Arapların, Lazların, Çerkezlerin… bütün halklarımızın mücadele birikimine güveniyoruz. Günümüzün Dehak’larının karşısına eşitlik, özgürlük, barış mücadelesiyle dikilenlerin kazanacağına inanıyoruz.

Newroz piroz be!

 

Dilşat Aktaş - Nuri Günay

Halkevleri Eş Genel Başkanları