Halkın kararını tanıyacaksınız, YSK hukuka uymak zorunda!

Pt, 06/05/2019 - 18:51
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Halkın kararını tanıyacaksınız, YSK hukuka uymak zorunda!

Erdoğan-AKP iktidarı ve seçim ittifakları MHP, İstanbul’da 31 Mart seçimlerinde halkın yaptığı tercihi, verdiği kararı yok saymak için ne yapacağını şaşırmış durumda. Şimdi de YSK eliyle halkın tercihini, geleceğini gasp etmeye çalışıyorlar.  İktidarın girişimleri, simgeleştiği “İstanbul’da kesin bir şey oldu” sözü gibi anlamsız, dayanaksız ve gayrimeşru.

Muhalefet açısından eşitsiz ve adil olmayan bir seçimi, her türlü hukuksuzluğu, baskıyı, devlet olanağını devreye sokmasına rağmen kazanamayan iktidarın, seçimi yeniletme çabası, YSK’yı baskı altına alarak karar vermeye zorlaması asla kabul edilemez.

YSK’nin Erdoğan-AKP-MHP’nin iptal talebine uygun adım atması sadece hukuk dışı ve usulsüz bir karar olmaz, aynı zamanda doğrudan demokrasi düşmanlığı, halk düşmanlığı anlamına gelir, kabul edilemez.

YSK alacağı kararla AKP’ye bağlı bir “komisyon”, kukla kurum olup olmadığını gösterecek.

Bu karar sadece İstanbulluları değil Türkiye’de yaşayan tüm yurttaşları ilgilendirmektedir. Tüm ülkenin gözü kulağı gelecek karardadır.

YSK’yı hukuka uygun davranmaya çağırıyoruz! İstanbul’da halk kararını vermiştir, kararını tanımaktan başka çareniz yoktur.

 

Halkevleri