HALKEVLERİNİ KRİMİNALİZE EDEMEZSİNİZ

Cu, 09/10/2020 - 13:25
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Bir süredir, kendilerini polis olarak tanıtan kişiler, derneğimiz hakkında bilgi almak bahanesiyle üyelerimizi taciz etmekte muhbirliğe zorlamaktadır. Üyelerimiz, kaymakamlıktan aradığını ve sosyal yardım yapılacağı söyleyen kişilerce çağrılmakta, gittiklerinde ise kendilerini polis olarak tanıtan kişiler tarafından Halkevlerine dair suçlayıcı bilgiler talep edilmekte ve bilgi verirlerse kendilerine para verileceği söylenmektedir. Anlaşılan polis üyelerimiz arasından yoksulları, geçim sıkıntısı çekenleri seçerek parayla satın alabileceğini sanmaktadır.Aama yanılmaktadır. İdareciler bilmiyor olabilir ama halkımızın geleneğinde, kültüründe muhbirlik onursuz işlerden sayılmaktadır ve üyelerimiz onurlu insanlardır.     

Halkevleri 88 yıllık bir örgüttür, dün olduğu gibi bu günde halkın yanında, sorunlarına çözüm üreten bunun için mücadele eden bir örgüttür. İktidar ve idareciler faaliyetlerimiz hakkında bilgi almak istiyorlarsa bunun yolları ve yöntemleri var, yasadışı ve gayri ahlaki yöntemlere baş vurmalarına gerek yok. Halkevleri Genel Yönetim Kurulu Üyeleri ve Şube Başkanları olarak merak edilen faaliyetlerimizi anlatmak ve üyelerimize baskı uygulamalarına sessiz kalmayacağımızı ifade etmek için buradayız.

Halkevleri her yıl düzenli olarak Valiliklere bağlı Dernekler Birimine faaliyetlerini ayrıntılı bir rapor olarak sunmaktadır. Merak ediyorlarsa o raporlara bakabilir, ayrıca resmi yazıyla bizden merak ettikleri bilgileri alabilirler.

Halkevleri neler mi yapıyor?

Halkevleri iktidarın her şeyi paralılaştırması karşısında, parasız eğitim ve parasız sağlık hakkını talep ediyor.

Halkevleri yoksulların çocuklarının eğitimlerini destekliyor. Müzik, tiyatro, resim gibi ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyor.

Halkevleri, gericilikle, mezhepçilikle, şovenizmle zehirlenmiş gençleri kitapla, bilimle, sanatla, sporla buluşturuyor. Kardeşlik, eşitlik, özgürlük fikirleri ile tanıştırıyor.

Anadolu’daki şubelerimiz, kar için çeşitli şirketlerin yağmasına açılan derelere, ormanlara, doğaya; Karadeniz’de, Kaz Dağları’nda, Ege köylerinde, Anadolu’nun dört bir yanında halkla birlikte sahip çıkıyor.

Halkevleri, kadınların eşitlik mücadelesinin mahallelerdeki odağıdır. Şiddete, ayrımcılığa, haksızlığa uğrayan kadınların haklarının bilincine ulaştıkları ve başka kadınlarla buluşarak hakları için mücadele ettikleri odak oldu, olmaya devam edecek.

Halkevleri 1999 depreminde Kocaeli’nde depremzedeler için arama kurtarma ekipleri oldu, dayanışma örgütü oldu,  “Yeni Yaşam Evi” oldu. Van Depreminde “Van Çocuk Evi” oldu, karda kışta çocukların sığınağı, oyunlar oynadıkları, kamera kullanmayı, film çekmeyi öğrendikleri mekan oldu.

Üyelerimiz okuma yazma bilmeyen yetişkinlerin öğretmeni oldu. Halkın değil siyasal iktidarın hizmetinde olmayı tercih eden bazı valilikler tarafından engellenene kadar “Halkevleri Yaz Okulları” binlerce çocuğa ulaştı.

İsrail’in Filistinlilere açtığı savaş, yaşattığı yokluk ve yoksulluğa karşı dayanışma konserleri ile tonlarca çocuk maması yolladı, Filistinlilerin sesi oldu. İsrail’i boykot çalışmaları yürüttü.

Ulaşım zamlarına karşı halkın itiraz eden sesi oldu, fahiş zamları iptal ettirdi.

Kocaeli-Arızlı’da, Gebze’de, Ankara Yenimahalle’de, Dikmen Vadi’de barınma hakları ellerinden alınmak istenen halkın sesi oldu, hakları için mücadele eden insanların yoldaşı oldu, kazanmasını sağlayan örgüt oldu.

Irak savaşında saldırıya uğrayan, esir alınan, öldürülen tır şoförlerinin, ailelerinin sesi oldu. Bu sesi TBMM’ye taşıdı.

Türkiye’nin dörtbir yanından Ankara’ya gelip haklarını arayan Tekel işçilerinin haklı mücadelesinin en önemli destekçisi oldu.

Emeklilerin ülke için halk için mücadele etmesinin adresidir Halkevleri şubeleri.

Birçok ilde ilçede halkın düzenlediği, festivaller oldu. Yoksulların konserlerle, tiyatrolarla buluşmasının adresidir.

İştan atıldıkları için çadırlarda, işyeri önlerinde haklarını arayana işçiler için bir tas sıcak çorbadır.

Tarikat yurtlarında şiddete, tacize uğrayan çocukların sesi oldu, olmaya devam edecek.

“Okumuş insan halkının yanında olur” diyen üniversite öğrencilerinin halka ulaşmasının adresi oldu.

Pandemi koşularında nasıl davranmalı, sağlığımızı nasıl korumalı diyerek, mahallelerde çocuklara ve ebeveynlere bilgi veren sağlıkçıların adresi oldu, olmaya devam edecek.

Bu liste bitmez, uzar gider. Kısacası, Halkevleri Halkın Hakları için mücadele örgütüdür. Halkın hakları var, bunun için Halkevleri var!

Halkevleri’ni emperyalizme karşı bağımsızlığı, ırkçılığa, şovenizme karşı kardeşliği, gericiliğe karşı aydınlanmayı, bilimi, faşizme karşı demokrasiyi, sömürüye karşı eşitliği savunan halkın örgütüdür. Halkevlerinde bunun dışında bir şey bulamazsınız.

Halkevlerinin faaliyetlerini öğrenmek adı altında üyelerimize baskı uygulamaktan, yasadışı ve gayrı ahlaki yöntemlerden vazgeçin. Bütün faaliyetlerimiz halka açıktır, saklısı gizlisi yoktur, halkın denetimindedir. Tüm faaliyetlerimiz karar defterlerimizde mevcuttur ve her yıl rapor halinde valiliklere bildirilmektedir.

Halkevlerini kriminalize edemezsiniz! Halkevleri bir suç örgütü değil, hak örgütüdür. 09.10.2020

 

Hasan PULAT

HALKEVLERİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI