Halkevleri Yaz Okulu Abbasağa’daydı

Sa, 06/08/2013 - 11:06
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Halkevleri’nin Öğrenci Kolektifleri ve gönüllü eğitimcilerle birlikte 6 yıldır yürüttüğü yaz okulu çalışması bu yıl parklara da taşındı. Sarıyer, Okmeydanı, Gazi, Gaziosmanpaşa, Gültepe, Güzeltepe mahallelerinde ve Abbasağa Parkı’nda süren yaz okulu çalışması, 4 Ağustos günü forumlara ev sahipliği yapan Beşiktaş Abbasağa Parkı’nda yapılan bölge şenliği ile son buldu.

Mahalleden gelen çocuklar, velileri ve Abbasağa yaz okulu çocuklarının şenliği Beşiktaş çarşıda başladı. Çarşıda yaz boyunca süren atölye çalışmalarının bir kısmı yapıldı, çocuklar barış ve kardeşlik duygularını şarkılarıyla ve Ksudama atölyesinde yaptıkları turnalarla ve rüzgar gülü ile ifade ettiler. Zeynep Cansu Elifoğlu’nun yönlendiriciliğinde şarkı söyleyen ve “eğer mutluysan” oyununu oynayan çocuklar yürüyüşe geçtiler. Çarşı içinden Kartal heykeline kadar şenliğe çağrı yapılarak ve şarkılarla yüründükten sonra parka çıkıldı ve burada atölye çalışmalarına ve gösterilere geçildi.

Parkta yüz boyama, ebru, duvar boyama, Ksudama, pantomim, resim çalışmaları yapıldı, Çocuk Hakları Ağacı’na dilekler asıldı. Arada yemekler yenildikten sonra anfi tiyatrodaki gösterilere geçildi. Anfi tiyatroda ise sihirbaz gösterisi, eğlenceli bilim derslerinde de yapılan deneyler bir gösteri olarak sunuldu. Yapılan konuşmalarda yaz okulunun bu yıl Gezi direnişi ile birlikte parklara taşındığından bahsedildi ve Beşiktaş’taki çalışma için Çarşı grubuna, Beşiktaş esnafına ve halkına teşekkür edildi. Ardından Okmeydanı Halkevi’nin çocuk tiyatro ekibinin bir gösterisi oldu. Gazi Halkevi çocuk ritim grubu ise eğitmenlerin eşliğinde bir parça seslendirdiler. Tüm çocukların birlikte yer aldığı koronun sahne almasıyla ortak gösteri son buldu. Saatler ilerlerken tekrar yemek arası veren çocuklar parktan Karagöz ve Hacivat gösterisini izleyerek ayrıldılar.

Halkevleri Tanıtım Broşürü

Halkevleri 2008-2010 (video)

Duyuru Listesi

Halkevleri mail listesine üye olun duyuru, etkinlik ve halkevleri ile ilgili diğer haberler mail adresinize gelsin.