Halkevleri Vakfı ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı’ndan öğrenci yurdu

Pt, 30/06/2014 - 18:38
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Halkevleri Vakfı ve Hacı Bektaş Veli Kültür Vakfı, Ankara’daki üniversitelilerin yaşadıkları barınma sorununa el attı. İki vakıf, Dikmen Hürriyet Caddesi’nde kurulacak ve ihtiyaçları dayanışma ile karşılanacak yurt projesi için ilk adımları attı

AKP’nin eğitim alanındaki gericileştirme ve piyasalaştırma politikalarının üniversitelerde yol açtığı can yakıcı sorunların başında barınma geliyor. Üniversiteliler iktidar baskısının derinden hissedildiği niteliksiz Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı niteliksiz yurtlar ile çoğunluğunu cemaat ve tarikat örgütlenmelerinin oluşturduğu özel yurtlar arasında tercihe zorlanıyor.

AKP’nin üniversitelileri sermayenin insafına ve tarikatların tezgahına mecbur bırakmasına karşı Halkevleri Vakfı ve Hacı Bektaş Veli Kültür Vakfı, bir öğrenci yurdu projesinde ortaklaştı.

“Biz taşın altına bir el koyduk, bu taşı dostların katılımıyla kaldırabileceğimizi biliyoruz” denilerek adımı atılan yurt Dikmen Hürriyet Caddesi’nde olacak. Projesi hazırlanan, yenilenme çalışmaları da başlayan ve 110 üniversitelinin insanca yaşam koşullarında barınabileceği bir biçimde kurgulanan yurdun Eylül 2014′e yetiştirilmesi planlanıyor. Yurt ile ilgili hazırlanan kitapçıkta yurdun yalnızca fiziksel koşulları ile değil, düşünsel ve insani koşulları ile de çağdaş bir mekan olacağı belirtildi.