Halkevleri üyesi Ali Gaffar Akkar’ı yitirdik: Direnci, inancı ve güler yüzü ile akıllarda kalacak!

Sa, 23/07/2019 - 15:53
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Halkevleri üyesi Ali Gaffar Akkar’ı yitirdik

 20 Temmuz gecesi bir kaza sonucu geçirdiği beyin kanaması nedeniyle Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi yoğun bakım servisinde tedavi gören Halkevleri üyesi Ali Gaffar Akkar hayatını kaybetti.

Akkar’ın cenaze törenine ilişkin ayrıntıları netleştikçe paylaşacağız.

Mücadeleyle geçen bir yaşam

1960 doğumlu Ali Gaffar Akkar, Pertevniyal Lisesi öğrencisi iken devrimci harekete katıldı. Politik faaliyetlerinden dolayı Pertevniyal Lisesi'nden atılan Akkar, liseyi Fatsa'da tamamladı ve 1977’de İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü'ne girdi. Üniversitede Devrimci Gençlik saflarında anti-faşist mücadelede yer aldı.

1980 yılında tutuklandı. Davası 12 Eylül’ün ilk yargılamalarından biriydi ve 35 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

İstanbul’da Hasdal, Metris ve daha sonra Çanakkale ve Antep hapishanelerinde yattı. Tek tip elbise dayatmasına karşı direnişlerde yer aldı ve ilk başarılı eylemlerden biri olan Çanakkale direnişinin katılımcılarındandı.

1992’de hapishaneden çıktı ve bir süre İnsan Hakları Derneği’nde faaliyet yürüttü.

Tartışma Süreci’nde yasal parti yöneliminin dışında kaldı ve Devrimciler’le birlikte hareket etti.

1990’lı yılların ortalarından itibaren Halkevleri’nde çalışmalarını sürdürdü. Bahçelievler Halkevi’nde uzun süre yönetim kurulu üyeliği yaptı. Bütün enerjisiyle genç Halkevcilerle birlikte koşturdu.

Sendika.Org ofisinin teknik altyapısını defalarca yeniden kurdu, bir ihtiyaç duyulduğunda gece gündüz demeden yardımına koştu, bütün dayanışma etkinliklerinde yanı başımızda oldu.

Son yıllarında yaşamını yitiren yoldaşlarının anısını yaşatmak için sözlü tarih çalışmaları yürüttü.

Devrimci mücadeleye inancı, direnci, samimiyeti, sıcaklığı ve yardımseverliğiyle mücadele arkadaşlarıyla dostluğunu daima diri tuttu.

Sevgi'nin sevgilisi, Onkan Deniz'in ve Zeynep'in babası, kadim yoldaşlarının Ali'si, genç Halkevcilerin Gaffar abisiydi.

Direnci, inancı ve güler yüzü ile akıllarda kalacak.

Cenaze programı:

12.00 Evinden ailesi tarafından veda edilecek.

15.00 Tören- Okmeydanı Halkevi önü

17.00 Feriköy Mezarlığı