Halkevleri su zammına karşı İBB önünde: “Su haktır, bedeli patronlara ödetin halka değil!”

Per, 14/11/2019 - 14:08
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Halkevleri, İSKİ’nin suya yüzde 20 zam isteğini protesto etmek için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Saraçhane’deki binası önünde eylemdeydi.

Açıklamanın tam metni şöyle:
Su haktır, bedeli patronlara ödetin halka değil!  
Her haneye 18 m3 parasız su!  
Her haneye musluktan içilebilir su!  
Bundan tam 4 ay önce, Genel Başkanımız ve yöneticilerimizle İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ndeydik. 23 Haziran seçimlerinde iktidarı İstanbul’da yenilgiye uğratmak için mahalle mahalle çalışmış sosyalistler olarak CHP’nin Meclis grubuna katıldık.  
Ve orada bir şey söyledik:  
"AKP’yi kentte gerçekten yenilgiye uğratmak, "halkçı-demokratik bir yerel yönetimi hayata geçirmekle mümkündür. Halkevleri, halk yararına atacakları adımlarda ve iktidarın saldırılarına karşı seçilmiş yerel yönetimlerin yanında olur. Ancak halkın zararına atılacak olası her adımda da bir halk örgütü olarak karşılarında duracaktır”  
İşte bugün buradayız; uyarmak için, halkın çıkarlarını savunmak için, doğru olanı söylemek için buradayız;
İBB suya zam yapmaya hazırlandığı için buradayız!!!!  
Bir kez daha söylüyoruz: Su haktır. “İBB, kamusal bir hizmet olan su hizmeti için kar zarar hesabı yapamaz”
Evet herkes duydu, İSKİ Genel Müdürlüğü, 2020 yılı su satış tarifeleri teklifinde, 1 Aralık'tan geçerli olmak üzere konutta suya yüzde 20 zam istedi.  
AKP’liler zammı diline dolamıştı ki, İmamoğlu açıklama yaptı:  
DEDİ Kİ;  “Zammın kaynağı, ne yazık ki ülkemizdeki ekonomik sıkıntılar. Bundan sıkıntı duyanlar varsa, doğalgaza, yakıta yapılan zammı hemen geri çeksinler, biz de zam yapmayalım”  
İmamoğlu’na bu açıklaması üzerine söyleyecek iki sözümüz var:  
Suya zamdan SIKINTI DUYAN milyonlarca İstanbulludur! Doğalgaza yakıta zammı onlar yapmadı. İktidarın iğneden ipliğe, doğalgazdan elektriğe yaptığı zamlarla krizin faturasını ödettiği milyonlardan bahsediyoruz!  
Suya zammın gerekçesi ülkemizdeki ekonomik sıkıntılar diyen sizsiniz. Yerel yönetimin görevi ekonomik kriz karşısında halkı korumaktır. AKP’ye benzemeyecekseniz, yapacağınız şey bedeli halka değil patronlara ödetmektir.  
Su haktır,  her bir yurttaşın asgari su ihtiyacı bedelsiz olmalıdır.  
İstanbul’da her haneye 18 m3 su bedelsiz verilmelidir. Su kullanım bedelini patronlar, şirket sahipleri ödemelidir!  
İstanbul’da “su” sayın belediye başkanının ifade ettiği gibi ucuz değildir, İstanbul’da yaşayan milyonlarca emekçi sadece musluktan akan suya değil, paketlenmiş içme suyuna da para vermektedir.  
İBB “hamidiye suyun” satış rakamları ile övünmeden önce her hanede musluktan temiz içilebilir suyun akmasını sağlamalıdır.  
Biliyoruz ki bu mümkün. Temiz içilebilir suyu musluktan akıtmak mümkün,  

Sadece Okçular Vakfı’na verilen 16.5 milyonla İSKİ’ye yeni bir laboratuvar kurmak mümkün. İktidarın kaynağını keserek alt yapıyı düzeltmek  mümkün. Mümkün değil diyorsanız, bizler sosyalistler olarak, sosyalist mühendis mimarlarla birlikte İstanbul’da 16 milyon insana parasız 18 m3 su nasıl verilir; musluktan temiz su nasıl akıtılır halk yararına bu hesaplamaları yapmaya hazırız.  
Başta söylediğimizi bir kez daha söyleyelim,  
Halkevleri bir halk örgütü olarak İBB’nin yaptıklarından sorumludur, çünkü halka karşı sorumludur.

23 Haziran’da iktidara karşı birlikte kazanan herkesi İBB’yi denetlemeye, kararlara müdahil olmaya, eleştirmeye, önermeye çağırıyoruz..
İBB yönetimini ise bir kez daha uyarıyoruz! Suya zam yapmayı aklınızdan çıkarın. Hiçbir haklı gerekçe bulamazsınız.