Halkevleri’nden Kadıköy’de eylem: “Tamam buraya kadar! Duble yolun sonu göründü!”

Sa, 29/05/2018 - 21:58
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Kadıköy’de bir araya gelen Halkevleri üyeleri AKP’nin 16 yıllık icraatlarının sonucunda açığa çıkan yıkım manzarasını özetleyerek, halkın artık “Tamam” diyeceğini söyledi. Halkevciler 24 Haziran seçimlerinde AKP-MHP ittifakının yenilmesi için HDP’nin barajı geçmesi gerektiğini, ayrıca AKP’nin olası hile ve manevralarına karşı bütün demokrasi güçleriyle omuz omuza mücadele edeceklerini söyledi

 

Halkevleri üyeleri Kadıköy iskelede buluşarak ekonomiden eğitime bir dizi başlıkta AKP’nin 16 yıllık karnesini açıkladı ve halkın Erdoğan iktidarına artık “Tamam” diyeceğini söyledi.

Eylem sırasında basına bir açıklama yapan Halkevleri Genel Sekreteri Özge Ozan, ülkenin içine sürüklendiği kriz atmosferinin kaynağının AKP olduğunu vurgulayarak, AKP’nin izlediği neoliberal politikaların yol açtığı krizin ve yıkımın faturasının halka yıkılamayacağını belirtti.

“Sorunu yaratandan çözüm olmaz! Çözüm eşitlikte, özgürlükte, barışta, laikliktedir! Çözüm halkın omuz omuza mücadelesindedir” diyen Ozan, AKP-MHP ittifakının yenilmesi için HDP’nin barajı geçmesi gerektiğini, Halkevleri’nin de 24 Haziran’da HDP’yi destekleyeceğini söyledi.

Ozan ayrıca sandıkta kime oy verileceğinden bağımsız olarak tüm demokrasi güçleriyle birlikte iktidarın her tür hile ve ayak oyununa karşı halkın iradesine sahip çıkmak, kazanımları savunmak için ayakta olacaklarını söyledi.

 

AKP’nin karnesi

Halkevciler, eylemde AKP iktidarı boyunca yaşananların bilançosunu özetlediler. AKP’nin yolsuzluklar ve yasaklarla mücadele iddiasında sınıfta kaldığını belirten Halkevciler şunları söyledi:

Yolsuzlukla mücadele ettiğini iddia eden iktidar yolsuzluk konusunda cumhuriyet tarihinin en ağır suçlamalarıyla karşı karşıya kaldı.

Yasaklar Türkiye’nin bir parçası haline geldi. Yayın yasakları zirve yaptı. Hükümetin kamuoyunda konuşulmasını istemediği hemen her konuda yayın yasağı getirildi.

Formül açık, demokrasinin olmadığı yerde emekçiler lehine politika olmaz.

Yolsuzluklar + Yasaklar = Yoksulluk

İşsizlik ve yoksulluk tırmanıyor, eğitim geriliyor

Ekonomiden eğitime, kent ve çevre politikalarından basın özgürlüğüne pek çok alanda verilerin ağır bir yıkım ve iflasa işaret ettiğini belirten İstanbul Halkevi Başkanı Cihan Uyanık şunları söyledi:

İşsizlik %10,3. 5 gençten biri işsiz! Bugüne kadar halka işsizlikten başka bir şey vaat edemeyenler, bu sorunu çözemez!

Kişi başına düşün kamu borcu 2002 de 3.700 TL iken bugün 11.000TL’ye ulaştı. Yani her çocuk 11 bin lira borç ile birlikte dünyaya gözlerini açıyor.

Halk yoksullaşırken başta yandaşlar olmak üzere milyonerlerin sayısı arttı. Son 6 yılda milyoner sayısı 32 binden 127 bine çıktı.

Açlık sınırı 1686 TL, yoksulluk sınırı 5492 TL, asgari ücret ise sadece 1603 TL.

Yolsuzluk algı endeksinde, Avrupa’da 1., dünyada Meksika’dan sonra 2. sıradayız!

Toplam dış borcumuz 400 milyar doların üzerinde. Geleceğimizi ipotek altında. Dolar 5 liraya gidiyor.

2002’den 2017 yılına kadar devletin borcu 242.7 milyar TL’den 876.5 milyar TL’ye yükseldi.

Enkaza dönen eğitim sisteminde Türkiye OECD’nin yayınladığı PISA raporuna göre 72 ülke arasında 50. sırada yer alıyor.

Kentlerin ve doğanın yağmalandığından, basın üzerinde ağır bir baskı ve sansür mekanizması işlediğinden, kadın hakları konusunda kazanımların gasp edildiğinden ve kadın düşmanlığının tırmandığından söz eden Halkevciler, OHAL ile demokrasinin kırıntılarının da bir bir tasfiye edildiğini söyledi.

Eylemciler “İnsanca bir yaşam istiyoruz!”, “Milyonlar aç, milyonlar işsiz! İşte kapitalist sisteminiz!”, “Özgür basın susturulamaz!”, “Zam zulüm işkence, işte AKP”, “Herkese parasız, bilimsel, laik, eğitim!”, “Eşit, özgür, laik bir ülke”, “Gün gelecek devran dönecek, AKP halka hesap verecek”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarını attı.

Eşit, özgür, laik, barış içinde bir ülkeyi kuracağız!

Daha sonra Halkevleri Genel Sekreteri Özge Ozan bir basın açıklaması yaptı. Ozan şunları söyledi:

Bir kez daha tekrarlıyoruz. Sorunu yaratandan çözüm olmaz! Çözüm eşitlikte, özgürlükte, barışta, laikliktedir! Çözüm halkın omuz omuza mücadelesindedir.

24 Haziran’da sandıkta demokratik muhalefet için ilk hedef sorunun kaynağına yönelmektir. Erdoğan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin birinci turunda yüzde 50’nin altında bırakılmalı ve AKP-MHP ittifakının Meclis çoğunluğunu alması engellenmelidir.

Anti demokratik seçim barajı ile tek başına karşı karşıya bırakılan HDP’nin baraj engelini aşması Meclis’te demokratik temsilden yana olan her Türkiyeli seçmenin sorumluluğu, AKP-MHP ittifakının Meclis çoğunluğunu almasının engellenmesinin ise temel koşuludur. Bu sonucu elde etmek için ve kazanmak mümkündür.

Halkevleri, demokrasi mücadelesinin bir gereği olarak ve AKP-MHP ittifakının Meclis’te çoğunluk olmasını engellemek üzere barajı aşması için HDP’yi destekleyecektir.

Sandık tutumundan bağımsız olarak tüm demokrasi güçleri ve halkımızla birlikte her tür hileye, ayak oyununa karşı irademize sahip çıkmak, kazanımlarımızı savunmak için ayakta olacağız.

İrademizi, memleketimizi, geleceğimizi omuz omuza savunalım. Bu memlekete sözümüz var. Eşit, özgür, laik, barış içinde bir ülkeyi kuracağız! Halk kazanacak!

Basın açıklamasının ardından eylem halaylarla son buldu.