Halkevleri’nden elektrik zammına protesto: “Kaybettiniz, halkın sırtından inin!”

Sa, 02/07/2019 - 20:40
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Halkevciler enerjinin temel bir hak olduğunu belirterek, zamların acil olarak geri çekilmesini ve her haneye 230 kWh elektriğin parasız verilmesini istedi


Halkevleri üyeleri 23 Haziran İstanbul Büyüşehir Belediye Başkanlığı tekrar seçiminin hemen ardından elektriğe yapılan zammı BEDAŞ Genel Müdürlüğü önünde protesto etti.

“Kaybettiniz, halkın sırtından inin! Zamlar geri alınsın” yazılı bir pankart açan Halkevciler enerjinin temel bir hak olduğunu belirterek, zamların acil olarak geri çekilmesini ve her haneye 230 kWh elektriğin parasız verilmesini istedi.

Basın açıklamasını Murat Yıldırım okudu. Yıldırım AKP iktidarının krizin yıkımını halka yüklediğini, zamlar için de seçimlerin geçmesini beklediğini belirterek Yıldırım, “1 Temmuz itibarıyla elektriğe yüzde 15, şekere yüzde 16, kuru çaya yüzde 15 zam açıklandı, doğalgaz için de aynı oranda zam dillendiriliyor” dedi. Yıldırım şöyle konuştu:

“İstanbul halkın sırtından sefa sürenlere ‘hayır’ dedi”

“İstanbul halkı, 23 Haziran’da talana, ranta, halkın sırtından sefa sürenlere, halkın kaynakları ile kasalarını dolduranlara ‘hayır’ dedi. Halkı müşteri gibi görenlere ‘hayır’ dedi. Bu mesajı almayıp zam yağmurunu başlatanlar için bir kez daha burada söylüyoruz: Kaybettiniz, halkın sırtından inin.”

“İşçi ücretleri düşük tutulup temel tüketim mallarına zamlar yapılırken; uydurdukları Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu’nun üyelerinin maaşları 13 bin liradan 19 bin liraya çıkartılıyor. Açlığa, yoksulluğa mahkûm edilen halk, yurtdışı gezilerinde 50 bin dolarlık çantasını koluna takıp gezenlerin haberlerini izliyor. Artık yeter. Siz sefa sürerken, bizler faturalarla, zamlarla boğuşmayacağız! Gayrimeşrusunuz, aldığınız tüm kararlar emek ve halk düşmanı! Enerji haktır, sizin zamlarınız, uygulamalarınız ise haksız hukuksuz!”

20 kuruşa alıp 60 kuruşa satıyorlar

“Elektrik üretim AŞ’nin karıyla birlikte 1 kW elektrik satış fiyatı 20.52 kuruş. Ama tamamı Cengiz, Limak, Kolin, Bereket gibi yandaş firmalar olan dağıtım firmaları bu fiyatın üzerine 29.35 kuruş koyuyor. Üzerine 11.95 kuruş da fonlar, vergiler, KDV ekleniyor. Vatandaş 61,81 kuruş ödemek zorunda kalıyor. Yani elektriğin üretim maliyetinin 3 katı fatura ödüyor. Buna soygun denir! Çünkü 2010 yılında dağıtım şirketlerinin payı yüzde 25,1 iken 2019 yılında yani bugün dağıtım şirketlerinin payı yüzde 143’e çıkartılmıştır.”

Halkevciler’in emeğin ve halkın haklarını savunmak için sokakta olduğunu belirten Yıldırım, “Yalanla, talanla bu ülkeyi yönetemezsiniz.  Attığınız her adımda bizleri karşınızda bulacaksınız” dedi.