Halkevleri’nden “bahara merhaba” konseri: Baharın coşkusuyla 1 Mayıs’a!

Sa, 30/04/2019 - 14:04
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Halkevleri, "özgürlüğün ve gelecek güzel günlerin şarkılarını hep birlikte söylemek üzere" baharı Maslak Tim Show Center'da konserle karşıladı


Halkevleri’nin İstanbul’da düzenlediği “bahara merhaba” konserinde Eda Baba, Hüsnü Arkan ve Metin & Kemal Kahraman sahne aldı.

“Özgürlüğe ses ver, yeşersin memleket!” sloganıyla dün (28 Nisan) Maslak’taki Tim Show Center’da düzenlenen konsere Halkevleri yöneticilerinin yanı sıra Halkevleri eski Genel Başkanı ve HDP Milletvekili Oya Ersoy, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, TTB II. Başkanı Ali Çerkezoğlu, gazeteciler İsmail Küçükkaya ve Nihal Kemaloğlu da katıldı.

İşçi Filmleri Festivali’ne çağrı

Konser öncesinde açılan standlarda 2 Mayıs’ta Şişli’deki Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde düzenlenecek gala gecesi ile sinemaseverleri ağırlayacak olan Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin duyurusu yapıldı. Çocukların severek takip ettiği Uçurtma Dergisi’ne abonelikler başvuruları alındı. Halk Bes Koop gıda kooperatifi de etkinlik alanı dışındaki fuaye alanında stant açarak ürünlerini sattı.

“Bütün sevdiklerinizi, dostlarınızı 1 Mayıs’a getirin”

Konser başlamadan bir konuşma yapan Halkevleri Eş Genel Başkanı Nuri Günay, İstanbul’un 31 Mart Yerel Seçimleri’nde sandığa yansıyan iradesine sahip çıkacaklarını vurgulayarak şunları söyledi:

Şimdi bu ülkenin gerçek sahipleri olarak üzerimize düşen temel görevler var. İstanbul’un kararına, tercihine sahip çıkacağız, bu tercihi çaldırmayacağız. Sadece bu kadarla yetinmeyeceğiz, İstanbul’u daha yaşanabilir, daha güzel ve demokrasi kurallarıyla yönetilebilir bir kent yapmak için denetleyeceğiz, mücadele edeceğiz. Bu noktada Halkevleri’nin, bizlerin de hakkını vermek gerek. Bugün İmamoğlu suda yüzde 40 indirim yapacağım diyorsa bunda yıllardır Halkevleri’nin sürdürdüğü kamusal hak mücadelesinin önemli bir payı var. Bugün İBB Meclisi’nde ‘akbili biz 50 lira yapacağız’, ‘yok biz 40 lira yapacağız’ lafları uçuşuyorsa bunda Halkevcilerin turnikelerden atlarken bıraktığı bildirilerin katkısı büyüktür.

Bütün sevdiklerinizi, dostlarınızı 1 Mayıs’a getirin!

1 Mayıs’ın önemine de değinen Günay, “1 Mayıs önemli çünkü halk kararlılığını 1 kez de 1 Mayıs’ta gösterecek. Size yalnızca 1 Mayıs’a birlikte katılalım demiyorum. Siz de bütün sevdiklerinizi, dostlarınızı 1 Mayıs’a getirin. Gelin hep birlikte turuncu bir ırmak olup akalım. Bizler bu ülkeye güveniyoruz, halkımıza güveniyoruz, kendimize güveniyoruz, omuz omuza mücadele ettiğimiz dostlarımıza güveniyoruz. Bağımsız, barış içinde kardeşçe yaşadığımız laik demokratik bir ülke kuracağız” diye konuştu.