Halkevleri İsrail Büyükelçiliği önünde AKP’nin maskesini düşürdü

Pa, 10/12/2017 - 21:05
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Halkevleri, İsrail Büyükelçiliği önünde yaptığı eylemle AKP’nin İsrail’le ticari anlaşmaları olduğunu ve Trump’tan önce Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını hatırlatarak “Bizler, Filistin’in gerçek dostları, devrimciler, Filistin halkının yanındayız” dedi

Geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Donald Trump, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak kabul ettiği bir karara imza attı. Trump’ın kararına karşı “Öfke Cuması”nda sokağa çıkan Filistinlilere işgalci İsrail’in kolluk kuvvetleri saldırdı. Saldırılarda iki Filistinli hayatını kaybetti.

Halkevleri bugün (9 Aralık) İsrail Büyükelçiliği’nin önüne giderek AKP’nin İsrail’le ticari ilişkileri olduğunu, Trump’tan önce AKP’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak kabul ettiğini hatırlattı. Filistin’in gerçek dostlarının devrimciler olduğunu belirten Halkevciler AKP’ye seslenerek “Cesaretiniz varsa, Kudüs ve Filistin halkı için, İsrail ile bütün ticari anlaşmaları iptal edin! İsrail Büyükelçisi’ni ülkemizden gönderin” dedi.

Halkevleri’nin eylemde yaptığı açıklama şöyle:

Emperyalizmin ve siyonizmin saldırılarını iyice arttırdığı bugünlerde, Türkiye’de yolsuzluk ve rüşvet skandalları nedeniyle iyice köşeye sıkışmış olan Erdoğan ve AKP, Kudüs’ü kendilerini kurtaracak bir gündem haline getirmeye çalışmaktadır.

Oysa AKP bölgedeki en büyük İsrail işbirlikçilerinden biridir. 28 Haziran 2016 tarihinde İsrail ile yapılan “Mavi Marmara” anlaşmasını Ankara ve Kudüs’te imzalayarak Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyan, Trump’tan önce AKP iktidarının kendisidir. Mavi Marmara’da hayatını kaybedenleri siyasi malzeme olarak kullanıp ardından “Giderken bana mı sordunuz” demiştir. İrail ile milyarlarca dolarlık askeri ve ekonomik işbirliği anlaşmaları yapmıştır ve yapmaya devam etmektedir. AKP, siyonist sermaye grupları ve lobilerle yakın temas içindedir.

Cesaretiniz varsa, Kudüs ve Filistin halkı için, İsrail ile bütün ticari anlaşmaları iptal edin! İsrail Büyükelçisi’ni ülkemizden gönderin!

Bizler, Filistin’in gerçek dostları devrimciler, Filistin halkının yanındayız. 10 Ekim’de ABD-İsrail destekli IŞİD çetelerince katledilen Ahmet el-Hadi yoldaşımıza, bütün mücadele yaşamlarında Filistin halkı ile dayanışma içerisinde olan Mahir Çayan’a, Deniz Gezmiş’e ve onlarca Türkiye devrimciye, kadınların sömürü düzenini sarsacak en diri güç olduğunu tüm dünyaya gösteren Filistinli kadınlara sözümüz var.

Bir asırlık Filistin direnişi, emperyalizmin ve siyonizmin coğrafyamızda halklara yönelik tüm saldırılarını boş düşürecektir.

Kaynak:Sendika.org