Halkevleri İGDAŞ önünde: “Fahiş zam yapan iktidardır, ihbar ediyoruz, doğalgaz zammı geri çekilsin!”

Ct, 20/10/2018 - 15:06
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Doğalgaza Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında peş peşe yapılan yüzde 9’luk zamlarla birlikte bir ailenin geçen yıl 250 TL olan ortalama doğalgaz faturası bu yıl 324 TL’ye çıktı.

Okmeydanı Halkevi üyeleri de İstanbul Şişli’de bulunan İGDAŞ önünde buluşarak, AKP iktidarının “Fahiş zam yapanları ihbar edin” çağrılarını hatırlattı ve bunu söyleyen iktidarın doğalgaza yaptığı fahiş zamları geri çekmesini istedi.

“Krizin faturasını halk ödemeyecek”, “Fahiş zamları ihbar ediyoruz”, “Temel ihtiyaçlara zam yapılmasın” yazılı dövizler taşıyan Halkevciler, “Doğalgaz zamları geri alınsın” sloganlarıyla basın açıklamasına başladı.

Fahiş zammı iktidarın kendisi yapıyor

Basın açıklamasını okuyan Kazım Pekşen, Tayyip Erdoğan “Haksız kazanç sağlayanları, fahiş zam yapanları ihbar edin” diye çağrılarını sürdürürken devletin denetiminde bulunan kurumların temel ihtiyaçlara fahiş zamlar yaptığını ve bu durumu “ihbar” etmek üzere İGDAŞ önünde buluştuklarını söyledi.

“Doğalgaza geçtiğimiz ağustos ve eylül aylarında yapılan yüzde 9’luk zamların ardından bu ayda yüzde 9 oranında zam yapıldı. Ortalama bir ailenin 250 TL olan doğalgaz faturası 323 TL 75 kuruşa çıktı. Doğalgaz ile paralel olarak elektriğe de yüzde 45 zam yapıldı” diyen Pekşen, esas fırsatçının kendi çıkardıkları krizin faturasını zamlarla vergilerle halka ödetmeye çalışan AKP iktidarı olduğunu söyledi.

Yıllık enflasyonun son 15 yılın en yüksek seviyesine ulaşarak yüzde 24,5’e çıktığını hatırlatan Pekşen, “Krizin sorumlusu ülkeyi üretimi bitirip memleketi ithalata bağımlı hale getiren, ekonomiyi dolara avroya bağımlı hale getiren, mega projelerle ülkeyi borca batıran AKP iktidarıdır” dedi.

Halkın acil talepleri var

Pekşen, açıklamasını krize karşı belirledikleri şu acil talepleri sıralayarak bitirdi:

*Tüm ücretlere enflasyon oranında telafi zammı yapılsın. Asgari ücret açlık sınırı üzerine çıkarılsın.

*Vergi adaletsizliğine son verilsin. Kar, rant, faize artan oranlı vergi uygulansın. Temel ihtiyaçlar için ödediğimiz dolaylı vergiler kaldırılsın.

*Elektrik, doğalgaz, su, ulaşım gibi hizmetlere yapılan zamlar geri alınsın.

*İşsizlik fonunun amacı dışında kullanımı yasaklansın, işsiz kalana istihdam yaratılana kadar asgari ücret verilsin.

*Toplu işten çıkarmalar yasaklansın. Hak savunusunun, ifade, gösteri ve örgütlenme özgürlüğünün önündeki tüm engeller kaldırılsın.

*Temel gıda maddelerinin ve ilaçların fiyatları denetlensin, zam yapılmasın.