Halkevleri Heyeti Hopa'da:Su yok, elektrik yok, belediye yok, valilik yok, halk yarasını kendisi sarıyor

Sa, 25/08/2015 - 19:16
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Sel sonrası Hopa’ya giden Halkevleri heyeti ilk izlenimlerini Çapul.Tv ile paylaştı. Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy ve Genel Başkan Yardımcısı Samut Karabulut Hopa halkının yaralarını kendisinin sardığını, hala elektrik ve suyun olmadığını, sağlık sorunlarının başlamaması ve yeni bir yağışla zarar gören evlerde insanların yaşamını kaybetmemesi için acil önlem alınması gerektiğini belirtiyorlar. 

Sabah saatlerinde bölgeye ulaşan Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy, Halkevleri Genel Başkan Yardımcısı Samut Karabulut, Doğu Karadeniz Bölge temsilcisi Taylan Kaya’ın da olduğu Halkevleri heyeti , Hopa ve Kemalpaşa Halkevi Şubeleri yönetici ve üyeleri ile birlikte bölgede incelemeler yapmaya, halkla konuşmaya başladı. Sel nedeniyle yaşamını yitiren Hopalıların cenazelerine de katılan heyet adına Halkevleri Genel Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı ilk izlenimlerini Çapul.Tv ile paylaştı. 

Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy: Su yok, elektrik yok, halk kendi çabasıyla yaralarını sarıyor 

Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy yaptığı açıklamada Hopa’ya ulaşmaya çalışırken ve Hopa’da gördükleri manzarayı şu şekilde özetledi: 

Açık ki bugün can kayıpları ve yaşanan yıkımın nedeni doğanın talan edilmesi. Karadeniz sahil yolu suyun denize ulaşmasını engellemiş, yol boyunca su yatakları oluşmuş, tek şerit çalışıyor. Çöpler yolda. Hopa içinde geldiğimiz ssatten bu yana çalışan bir ekip görmedik. Ortada bol miktarda çevik kuvvet polisi var. Borçka yolu üzerinde TIR garajının ve çay fabrikasının olduğu, esnafın depolarının olduğu görece yoksul mahallelerde alt katlar tamamen sular altında. Yukardaki köylerde telefon, elektrik yok, su yok. Geldiğimizde bazı köylerden haber alınamıyordu. Halk kendi çabası ile kapalı yolları açıyor, enkazları kaldırmaya çalışıyor, yaralarını sarıyor. Yıkılan, su basan evlere yönelik müdahale yok çalışma yok, selin devam etme tehiklikesi mevcut. Biz Halkevleri heyeti olarak bölgeye dair bir rapor oluşturacağız. Öncelikle durumu ve ihtiyaçları saptayacağız. Sağlık koşulları açısından halkı bilgilendirme çalışmaları yapacağız. Hukuken yapılacaklar var.Şunu söylemek gerekir ki Artvin’de yapılan HES ve baraj projeleri bu yıkımın temel nedenlerinden biri. Bugün deniyor ki sonuçlar görüldü. Hayır halk sonuçları çok önce görmüştü ve mücadele ediyordu. Oysa evlerindeki ayakkabı kutularını dolduranlar bunu zaten bile bile yaptılar.

Halkevleri Genel Başkan Yardımcısı Samut Karabulut ise şunları vurguladı; 

Buradaki demokratik kurumların yerel örgütleri bir kriz masası oluşturdu. Henüz merkezi düzeyde geliş zayıf. İnsanlar üzüntülü ve öfkeli hayatlarını kaybetmişler. Hopa’nın bir özelliği HES’lere ve doğanın talanına karşı çıkması. Buna rağmen dinlenmediler halkı, başlarına bu geldi. Arama kurtarma ekiplerinden önce çeviğin ve jandarmanın gelmesi de kafasında soru işareti yaratıyor. Halk ne işi var burda çevik ve jandarmanın diyor “bizim burda başka ihtiyaçlarımız var”…

Buraya ilk yapılması gerken müdahale konusunda yağmurun tekrar yağmayacağının garantisi olmadığını vurgulayalım. Bir kez daha yağarsa toprak suya doymuş daha düşük bir yağmur miktarı bile daha ciddi heyelanlara neden olabilir. Çok sayıda risk altında ev var. Evlerin tespit edilmesi, boşaltılması gerekiyor. İnsanların gidecek yeri yok. Yerel yönetimlerin, devletin bilim insanları ile birlikte araştırma yapıp, sağlıklı ve güvenli evler teslim edilmesi lazım halka, yoksa yokluktan bu evlerde oturmaya devam edecekler. Yine ilk etapta sağlık için önlem alınmalı içsme suyuna kirli sular karışmış durumda.