Halkevleri Heyeti Elazığ Deprem Bölgesi İzlenimleri Raporu

Çar, 29/01/2020 - 20:07
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Halkevleri Heyeti Elazığ Deprem Bölgesi İzlenimleri Raporu

24 Ocak 2020 tarihinde Elazığ-Sivrice merkezli meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremde 40’dan fazla yurttaşımız hayatını kaybetti, binlercesi yaralandı, on binlerce kişi evlerinin yıkılması, oluşan maddi hasardan kaynaklı evsiz kaldı ve çadırlarda yaşam mücadelesi veriyorlar.

Genel Tespitler

Halkevleri heyeti olarak 26 Ocak 2020 tarihinde gittiğimiz Elazığ’da ilk önce depremin merkez üssü olan Sivrice ilçesinde ve köylerinde çeşitli görüşmeler, incelemeler de bulunduk ve tespitler yaptık. Bölgede KESK’e bağlı Sağlık Emekçileri Sendikası Elazığ Şubesi Eş Başkanı, Sivrice CHP İlçe Başkanı, EMEP Elazığ İl Başkanı ile ve yanı sıra Sendika.org ve Evrensel Gazetesi muhabirleri ile görüştük, gözlemlerini dinledik ve görüşlerini aldık.

Depremin merkez üssü olan Sivrice İlçesi’nde hemen hemen bütün evlerde hasarlar oluşmuş durumda. Yurttaşlarımız evlerinin önlerine kurdukları çadırlarda kalıyor. Kış koşullarından kaynaklı zor bir süreç yaşanıyor.

Sivrice İlçesi’nin mahallelerinde yardım dağıtılırken dikkatimizi çeken en önemli husus halkın yaşadığı yoksulluk oldu. Mahalleleri gezerken hasar görmüş briket ve kerpiç evler Sivrice halkının depremden önce de yoksullukla boğuştuğu, üzerine bir de deprem olunca yoksulluğun boyutunun daha da arttığı gerçeği gözler önüne seriliyor. 

Yardımların Dağıtılması Sorunu

Yardımlar dağıtılırken ilçenin merkezinden kaymakamlık aracılığı ile muhtarlar üzerinden dağıtılıyor. Deprem mağduru yurttaşların dile getirdiği en önemli sorun; yardımların dağıtılmasında adaletsizlik. Kaymakamlığın yardımları dağıtma işini muhtarlıklara devretmesi nedeniyle; akraba, yakınları ve AKP, MHP'ye oy verenlerin daha fazla yararlandığı yönünde şikâyetler aldık.

Yemek Sorunu

Dört çocuğu ile birlikte çadırda kalan bir kadın, yemek sorunu yaşadıklarını anlattı. Yine eşi cezaevinde olan başka bir kadın, erkeklerden dolayı yemek sırasına giremediğini ve çocuklarını yolladığını bazen yemeğe ulaşamadıklarını söylüyor.

Çocuklar

Depremden en çok etkilenenler çocuklar. Gözlemlerimiz ve ailelerin anlatımları çocukların psikolojik desteğe ihtiyacı olduğunu gösteriyor. 

Hayvancılık

Bunlar dışında ilçede geçimlik veya evcil hayvanlar da depremden etkilenmiş durumda.

Çevre Köylerdeki

DurumDepremin merkez üssü Sivrice'deki dağ köyleri diye bilinen Bermaz Bölgesi, fay hattının tam üzerine kurulmuş onlarca köyden oluşuyor ve bu köylere depremin ikinci gününden sonra ulaşıldığı bilgileri o köyde yaşayan insanların akrabaları tarafından bizlere aktarıldı. Bir köy komple enkaza dönüşmüş durumda. Sivriceliler bölge dağlık olduğu için yalnızca Jandarma araçlarının ulaştığını söylüyor. CHP Sivrice İlçe Başkanı ile yaptığımız görüşmede bazı ihtiyaçların köylere ulaştırıldığı aktarıldı. 

Somut İhtiyaçlara Dair Değerlendirme

Devlet bütün imkânlarını seferber ettiğini söylese de bu soğuk kış günlerinde barınma, çözülmesi gereken en ciddi sorunlardan biri olarak açığa çıkmış oldu. Yardımların tamamı Valilik, AFAD, Kızılay, Kaymakamlık gibi kurumlar eliyle dağıtılmaya zorlanmaktadır. HDP’li Kars ve Ergani Belediye’lerinden gelen yardımlar bu sebeple geri çevrilmiştir. Ancak gerici vakıf ve tarikatlar bütün bölgede istedikleri gibi yardım dağıtmaktalar. İlçedeki koordinasyon eksiklikleri, dağıtım yöntemleri, dağıtımdaki isabet ve adalet ölçüleri yardımların depremzedelere ulaşmasında olumsuzluklar yaratmaktadır. 

Organizasyon hatalarının giderilerek, insanları kalıcı barınma, soğuktan korunacak malzemeler, hijyenik temizlik malzemeleri, gıda malzemeleri acil ihtiyaçlardır. 

Halkevleri Elazığ Deprem Bölgesi Heyeti