Halkevleri Eş Genel Başkanı Dilşat Aktaş: Haddinizi bilin, halk iradesini tanıyın!

Pt, 08/04/2019 - 12:05
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Haddinizi bilin, halk iradesini tanıyın!

 31 Mart yerel seçimlerinde AKP-MHP ittifakı yenilmiştir. Yerel seçimi sürecini kendi etrafında ördüğü bir seçim kampanyası ile geçiren ve bir referanduma dönüştüren Erdoğan yenilmiştir.

İktidar; her türlü devlet olanağını ve gücünü, eline geçirdiği medyayı, bürokrasiyi, yerel yönetim olanaklarını seferber ederek, tüm muhalefeti açık bir faşist saldırı siyaseti ile bastırmaya, halkı türlü tehditlerle yıldırmaya çalışarak girdiği seçimlerin sonunda aldığı yenilgiyi kabul etmemektedir.

Seçim sürecindeki adaletsizlik, eşitsizlik, hukuksuzluk iktidar tarafından seçim sonrasına katlanarak taşınmıştır.

Tüm Türkiye’nin gözü, kulağı İstanbul’dadır.

İstanbul’u kaybeden AKP iktidarı, önce “geçersiz oyların sayımı” bahanesine sığınarak  “delil ve gerekçe sunmaksızın” itirazlar ile süreci uzatma yoluna gitmiştir. Geçersiz oy sayımlarıyla sonucun değişmeyeceği netleştiğinde, önce “tüm oyların yeniden sayımı” ardından bizzat Erdoğan’ın ağzından “seçimin yenilenmesi” tartışması gündeme sokulmuştur.

İstanbul’da seçim sonucuna itiraz, “demokrasinin gereği” olarak sunulurken kayyum atanmış illerde HDP tarafından yapılan itirazlar seçim kurulları tarafından reddedilmiştir. Artvin Yusufeli’nde usulsüzlük herkesin gözü önünde yaşanmaktadır. Millet İttifakı adı altında seçime giren partilerin itirazları kabul edilmemektedir.

Örnekler arttırılabilir, ama sonuç değişmemektedir. İktidar, “demokrasiyi” seçimi kaybettiği yerde hatırlamaktadır.  Mesele “demokratik itiraz” meselesi değil, mesele darbe girişimidir, mesele faşizmdir!   

İktidarın tutumu açıkça halk iradesini tanımamaktır. Erdoğan, halk iradesi karşısında kendi iradesinin “sınırsızlığını” ilan etmeye soyunmaktadır.  Asla kabul edilemez.

İktidar haddini bilmeli, hak iradesini derhal tanımalı, kaybettiği kentlerde yetkiyi derhal devretmelidir! YSK, seçilmişlerin bir an önce göreve başlaması için görevinin gereklerini yerine getirmeli, mazbataların teslimini sağlamalıdır! İktidarın halk iradesini gasp etme girişimine her kim ortak olursa, suç ortağı olacaktır.

Türkiye’deki tüm demokrasi güçlerini, halklarımızı demokrasi ve özgürlük mücadelesini yükseltmeye, sandığa yansıyan halk iradesini savunmaya çağırıyoruz.

Faşizm yenilecek, halk kazanacak!

 

Halkevleri Eş Genel Başkanı Dilşat Aktaş