Halkevleri Ankara Ulaşım Hakkı Raporu - 2019

Sa, 08/10/2019 - 14:19
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Halkevleri olarak, Ankara’da 2 Eylül 2019 Pazartesi günü yürürlüğe giren ulaşım zamları sonrası, Ankara’nın ulaşım sorununa dikkat çekmek, zamların emekçi, dar gelirli yoksul halkın çıkarlarının karşısında olduğunu vurgulamak için bir çalışma başlattık. 2 Eylül günü Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde protesto niteliği taşıyan basın açıklamamız oldu. Sonrasında pazar yerlerinde ve duraklarda ulaşım sorununu dile getirdik, halkın çözüm önerileri olarak değerlendirebileceğimiz talepleri topladık. Farklı sosyolojik ve kültürel nitelikler taşıyan Dikmen, Seyran, Keçiören, Mamak, Sıhhiye ve Batıkent’te yürüyen çalışmalar neticesinde bir “Ulaşım Hakkı” raporu hazırladık.

Ankara kentinin sorunları konuşulmaya başlandığı zaman ilk önce ulaşım sorunu akla gelir. Ücretlendirme sorunundan, bir noktadan başka bir noktaya ulaş(ama)ma sorununa, özel halk otobüslerinden dolmuşçuların yarattığı sorunlara kadar birçok alt başlık Ankara’da ulaşım sorununa dâhildir.

Ulaşım sorununa halkın yalın ve sade bakış açısını yansıtarak hazırlamış olduğumuz raporun tamamına dosya ekinden ulaşabilirsiniz.

Dosya Ekleri