Halkevleri 88 yaşında, hakikatin peşinde!

Çar, 19/02/2020 - 12:08
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Halkevleri 88 yaşında, hakikatin peşinde!

Bugün 88 yıllık bir mirasın ve geleceğe uzanan bir halk örgütünün, Halkevleri’nin kuruluş yıl dönümü. Kitapla, müzikle, tiyatroyla, dansla, bilimle, aydınlanmayla, mücadeleyle örülmüş onurlu bir tarihin başlangıç günü. Kök saldığı topraklarda gövdesi kesilince yok olacak sanılan ama tekrar yeşeren bir çınar Halkevleri. Her darbede üyeleri tutuklanan, kapatılan, malları talan edilen, bugünkü gibi her baskı döneminde hedef alınan ama yeniden var olmayı, ayakta olmayı, halkın içinde halkla birlikte olmayı beceren genç bir örgüt. Mirasına sahip çıkan ama aynı zamanda güzel bir gelecek için yola koyulanların çatısı. Halkevleri bazen içilen sıcacık bir çay, hoş bir sohbet, bazen dert ortaklığıdır. Çocukların sanatla, bilimle tanışması ama en çok da yüzlerinin gülmesidir. İnsanca yaşam için canını dişine takıp mücadele etmektir. Bazen işçi direnişine ikram edilen imece usulü yapılmış bir tas çorba... Her zaman kadınların ellerini birleştirdiği; kurtuluşa ve özgürlüğe atılan bir adım. Selde, depremde dara düşürülenlere uzanan dayanışma eli, afeti felakete çevirenlerden hesap soran sestir. Kederde ve sevinçte bir olanların, “gülmek bir halk gülebiliyorsa gülmektir” diyenlerin çatısıdır.

Halkevleri, her koşulda doğru bildiğinden şaşmamaktır. Susmamaktır, mücadeledir.  İçerde, dışarda, derste, sırada, mahallede, sokakta üstüne üstüne yürümektir faşizmin, sermaye egemenliğinin, her tür haksızlığın ve sömürünün. Yalanların karşısında gerçeğin mücadelesidir. Yoksulluğun, sömürünün, hırsızlığın, zulmün ve katliamların üstününün örtülmek istenmesine karşı hakikatin peşinden koşmaktır. Ve hakikati savunanlarla omuz omuza yürümektir.

88. yaşımızı kutlarken bugün herkesi hakikatin peşinden koşmaya, ortak hakikatimizi haykırmaya, eşitlik, özgürlük düşümüzü hakikatimiz kılmaya çağırıyoruz. Çünkü yaşadığımız çağ ve ülkede, hakikat, ancak peşine düşenler varsa açığa çıkarılabiliyor. Hakikati açığa çıkarmak, peşine düşmek ise başlı başına bir mücadele konusu. Adalet ve onur, özgürlük ve barış, eşitlik ve kardeşlik mücadelesinin, insanca yaşam mücadelesinin konusu. Bu büyük karartma çağına, yalana teslim olmamak için, halka, kadınlara, çocuklara, emeğe, doğaya, kentlere insanlığa karşı işlenen suçların üzeri güç ve iktidar ilişkileri ile örtülmesin; suç işleyenler, aynı suçu işlenmeye devam etmesin; bu devran böyle sürmesin diyerek yola çıkalım! Örgütlenelim. Mücadele edelim.

Halkevleri hakikatin peşinde olmaya, insanca yaşam için mücadele etmeye devam edecek. 88. yılımız kutlu olsun...