Halkevi faaliyeti mühürlenemedi

Pt, 02/04/2018 - 18:24
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Ankara Valiliği, Halkevleri’nin Batıkent, Keçiören, Seyran Umut şubelerinin atölye odalarını ve Ethem Sarısülük Kütüphanesi’ni “izinsiz eğitim öğretim faaliyeti” bahanesi ile mühürledi. Mühür Halkevcilerin faaliyetine engel olamadı, Halkevciler çocuklarla ve mahalleliyle yapacağı etkinlikleri aynı şekilde devam ettirdi.

Halkevleri’nin “izinsiz eğitim öğretim faaliyeti” bahanesi Ankarada’ki üç şubesinin etkinlik odalarının ve Ethem Sarısülük Kütüphane’sinin mühürlenmesi büyük yankı uyandırdı. Milletvekilleri, gazeteciler, sanatçılar,kurumlar ve temsilcileri ile dostlarımız kınama mesajları yayınladı.

Halkevi faaliyerleri mühürlenemedi

Halkevleri’nin Batıkent’te atölye odası mühürlenirken, Keçiören’de ise “Yanlış işlem yaptık” diyen polis, Keçiören Halkevi’nin Batıkent’te olduğu gibi yalnızca atölye odası mühürlendi. Seyran Umut Halkevi’nde ise Halkevciler mührü kırarak şubelerini tekrar açtılar. Halkevciler şubelerinde çocuklarla birlikte oyunlar oynamaya ve faaliyetlerine devam etti.

Ayrıca Batıkent, Keçiören, Seyran ve Mamak’ta, demokratik kitle örgütleri ve temsilcilerinin katıldığı eylemlerde Halkevleri Merkez Yürütme Kurulu’nun yayımlamış olduğu “Faşizmin mührünü söker atarız” başlıklı açıklama okundu ve konuşmalar yapıldı. Yapılan konuşmalarda Halkevleri’ne yönelik mühürleme girişimlerinin bilimsel ve laik eğitim mücadelesine mühür vurma çabası olduğunun altı çizilerek mücadeleden bir an olsun geri atılmayacağı belirtildi.

Yapılan açıklamalara EMEP, Eğitim-Sen, ÖDP, CHP, Atatürkçü Düşünce Derneği, CHP, BDSP, AKA-DER, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Ankara Demokratik Alevi Derneği, EHP, Türkiye Komünist Parti, CHP Yenimahalle İlçe Örgütü Kadın Kolları, CHP Mamak ve Yenimahalle belediye meclisleri üyeleri, Batıkent mahalle muhtarları ve Tuzluçayır Mahalle Muhtarı da katıldı.

Batıkent: “Emniyet Müdürlüğü’nü mühürlemeye gidiyoruz”

Mühürlemenin ardından Batıkent Dayanışma Platformu, Halkevleri’yle dayanışma için Batıkent Halkevi önünde saat 17.00’te bir araya geldi.

Atölye odasının mühürlenmesi sonucunda çocukların yerlerde satranç oynamak zorunda kaldığı belirtilen açıklamada, “Bu mühür bilimsel ve laik eğitim mücadelesine vurulmaya çalışılmıştır” denildi. Açıklamanın ardından Batıkent Halkevi gençlerinin “Emniyet Müdürlüğü’nü mühürlemeye gidiyoruz” çağrısıyla Batıkentlilerin yürüyüşe başlaması üzerine polis, sokağı giriş-çıkışa kapattı. Kısa süren yürüyüşün ardından hep bir ağızdan “1 Nisan” diye polis barikatına seslenen Batıkentlilerin karşısında ne yapacağını bilemeyen polis, eğitimden anlamadığı gibi şakadan da anlamadığını göstererek Batıkentlilere küfür ve tehditler savurarak karşılık verdi.