Haliç Dayanışması Haliç Tersaneleri ranta kurban etmiyor

Cu, 23/08/2013 - 17:05
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Haliç Tersaneleri'ni ranta açmayı hedefleyen Haliçport Projesi’ne karşı kurulan Haliç Dayanışması bugün (23 Ağustos Cuma) basın açıklaması yaptı.

Haliç Tersaneleri’ni ranta açmayı hedefleyen Haliçport Projesi’ne karşı kurulan Haliç Dayanışması bugün (23 Ağustos Cuma) saat 11:00'da Camialtı Tersanesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya İstanbul Halkevi de destek verdi.

Haliç Tersane alanının ranta kurban gitmesine karşı yapılan eylemde basın açıklamasını TMMOB Gemi Mühendisleri Odası eski başkanı Tansel Timur yaptı.

Timur:"558 yıllık mirasımız ve önemli bir üretim ve istihdam potansiyeli, yok olma; arkeolojik açıdan büyük değeri olan bir alanın yanı sıra tarihi, kültürel doku tahribata uğrama tehlikesi ile karşı karşıya bırakılmaktadır” dedi.

Kocaeli Üniversitesi’nden Yrd. Doç Dr. Gül Köksal ise Haliç Tersane bölgesinin sit alanı olduğunu vurguladı. İhale öncesinde izin alınmadığını ve bunun suç olduğunu ifade etti. 

Tersanenin eski çalışanlarının da söz aldığı eylemde "Bu daha başlangıç, mücadeleye devam" sloganları atıldı. "Tersaneme Dokunma", "Mahallemizi, tersanemizi, mirasımızı sattırmayacağız" dövizleri taşıyan Dayanışma bileşenleri basın açıklamasından sonra soruları yanıtladı.