Gökçek’in ihale tezgahını dağıtmak isteyen Vadi halkına polis saldırdı: 8 gözaltı

Cu, 28/11/2014 - 11:56
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Melih Gökçek Dikmen Vadisi için ihale taktiğini devreye soktu, Vadi halkı belediye binasının kapısına dayandı. İhale salonuna girmek isteyen Vadililere polis saldırdı, 8 kişi gözaltına alındı 

Dikmen Vadisi’ndeki kentsel dönüşüm projesini hayata geçirmek için 9 yıldır her türlü saldırı yöntemini deneyen Melih Gökçek’in ihale taktiğini devreye sokması üzerine Vadi halkı soluğu Büyükşehir Belediyesi önünde aldı. “Bu ihaleyi yaptırmayacağız” diyen Vadililer, saat 13.00’dan itibaren belediye binasının önünde bir araya gelmeye başladı. Aralarında Genel Başkan Yardımcısı Samut Karabulut’un da olduğu Halkevleri üyeleri de Vadi halkını yalnız bırakmadı. Bölge halkı ihalenin yapıldığı yere girmeye çalıştı ancak Büyükşehir Belediyesi binası önüne barikat kuran polis tarafından engellendi.

Vadililer, engellemenin ardından ihalenin yapılacağı saate kadar bekleyeceklerini söyledi. Barınma Hakkı Meclisi Temsilcisi Candaş Türkyılmaz bekleme sırasında bir konuşma gerçekleştirdi. Yıllardır binlerce çevik kuvvet eşliğinde vadiye saldıran Gökçek’in şimdi başka bir oyun ile Dikmen Vadisi’ni tekrar satmaya çalıştığını söyledi. Ayrıca buraya basın açıklaması için değil, ihaleye girmek için geldiklerini söyleyen Türkyılmaz; “Bugün Dikmen Vadisi’ni satanlar yarın Türkiye’yi satarlar. Biz ne vadimizi ne ülkemizi sattırmayız” diye konuştu.

Saat 14.00’da yapılacak olan ihalenin başlama saatinden 10 dakika önce polis bir kez daha saldırıya geçti. Polisin bu defaki saldırısı daha sert oldu. Önce kalkanlarla, ardından biber gazıyla saldıran polis, 8 kişiyi darp ederek gözaltına aldı. Polisin saldırısı sırasında kalkanlar arasında ezilen ve biber gazından etkilenen çok sayıda kişi fenalık geçirdi.

Dikmen Vadisi halkı, yaşam alanlarını savunmaya devam edeceklerini söyleyerek eylemlerine son verirken, polis saldırısı hakkında şikayette bulunmak ve darp raporu almak için Adli Tıp’a gitti.

Gözaltındakiler saat 17.00 sularında serbest bırakıldı.