Gezi ruhu Batıkent’te sandıktan çıktı

Sa, 01/04/2014 - 10:10
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Batıkent’te Haziran Direnişi ile kurulan Batıkent Dayanışma Platformu ve Halk Meclisleri, muhtarlık çalışmalarından başarıyla çıktı. Bir mahallede meclisin adayı, iki mahallede de meclisin desteklediği adaylar kazanırken, kaybedilen mahallelerde ise alınan binlerce oyla meclislerin meşruiyeti kanıtlandı

Haziran İsyanı’nda binlerce kişinin sokaklarında olduğu ve direniş günlerindeki birlikteliğin 9 mahallede kurulan Halk Meclisleri’ne taşındığı Ankara Batıkent’te muhtarlık çalışmaları başarıyla sonuçlandı.

Halkın söz, yetki ve karar hakkını esas alan Halk Meclisleri, yerel yönetimler düzeyinde bu hakkı alacağı muhtarlıklar için çalışmalara aylar öncesinden başladı. Halk Meclisleri’nin bazılarında adaylar belirlendi, bazılarında ise mevcut adaylar desteklendi.

Kapı kapı yapılan muhtarlık ve meclis çalışması
Belirlenen ve desteklenen adaylar için Batıkent genelinde çalınmadık kapı bırakılmadı. Meclislerde oluşturulan ekiplerle geziler yapıldı ve dayanışmanın örnekleri sergilendi. Yapılan gezilerde sadece muhtar adaylarına oy istenmedi, Halk Meclisleri çalışmaları da anlatıldı. Afişleme, pankart asma, araç konvoyları, site toplantıları ile Batıkent’teki muhtarlık çalışmaları Büyükşehir Belediyesi çalışmalarının önüne geçti. AKP ve CHP’nin muhtar adayları ise, meclislerin muhtar adayları kadar görünür olmadı.

Halk Meclisleri çalışmaları durmadı
Muhtarlık çalışmalarına kilitlenilmesine karşın Halk Meclisleri’nin çalışmaları da aksamadı. Meclisler temmuz ayından bu yana yaptığı haftalık toplantılarını sürdürdü. Ortak etkinlikler, eylemler ve komisyon toplantıları seçim sürecinde de devam etti.

Berkin Elvan’ın öldüğü gün tüm Türkiye’de olduğu gibi Batıkent’te de sokağa çıkıldı. Berkin için nöbetler tutuldu, film gösterimleri gerçekleşti.

AKP saldırılarına sokaktan yanıt
Batıkent’te halk meclislerinin sokakta ördüğü direniş ve seçim çalışması, seçimlerden birkaç gün önce kendisini gösterdi. AKP’lilerin polis desteğiyle gerçekleştirdiği saldırılara karşı Batıkent Dayanışma Platformu’nun çağrısıyla binlerce kişi sokağa çıktı. Saldırılara karşı sokaklar direniş mevzilerine dönüştürüldü.

Üç mahallede seçim kazanıldı
İlkyerleşim Mahallesi Halk Meclisi, seçimlere 3 ay kala başlattığı “Nasıl bir muhtarlık” tartışmaları sonucunda üç kadın muhtar aday adayı belirledi. Ön seçim sonucunda Fecire Yazan Meclis adayı olarak belirlendi. Diğer adaylar ise aza heyetinde yer aldı. Mahallede ırkçı, ötekileştirici ve cinsiyetçi bir dil kuran diğer adaylara karşın Fecire Yazan, Meclis bileşenlerinin çalışmaları ile seçimleri açık 400’den fazla oy farkı ile kazandı.

Meclisler, doğrudan aday çıkarmadıkları Ergazi Mahallesi’nde Emine Yıldız’ı, Turgut Özal Mahallesi’nde ise Suna Sezer’i destekleme kararı aldı. Meclis üyelerinden azalar verildi ve çalışmalara etkin biçimde katılım sağlandı. Yıldız ve Sezer, 30 Mart akşamı seçimleri kazandı.

Kaybedilen mahallelerde, kazanan Halk Meclisleri
Ostim’de Aygün Aydın, Kardelen’de Gül Akgül, Batı Sitesi’nde Ali Fidan, Kent Koop’ta Hayati Ataç ve Yenibatı Sitesi’nde İlhan Cavit Gürkök meclislerin adayı olarak belirlendi. Adaylar aldıkları binlerce oya karşın az farklarla muhtarlıkları kaybetti.

Halk Meclisleri’nin 5 mahalledeki adayı kaybetse de kazanan Halk Meclisleri oldu. Yapılan seçim çalışmaları ile geniş kitlelere ulaşıldı.