Gezi’nin yıldönümünde isyan heryerdeydi

Pt, 01/06/2015 - 16:04
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

31 Mayıs 2013’te Taksim Gezi Parkı’nda başlayan ve tüm Türkiye’ye yayılan isyanın ikinci yılında birçok kentte eylem ve etkinlikler düzenlendi. İsyan döneminde sık sık tekrarlanan “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları atılırken Haziran İsyanı’nda hayatını kaybeden direnişçiler anıldı. 31 Mayıs’ta gerçekleştirilen eylem ve etkinliklerin yanı sıra 1 Haziran’da da birçok merkezde eylemler yapılacak.

ADANA

Adana’da siyasi parti ve demokratik kitle örgütleri İnönü Parkı’nda toplanarak “Gezi’de, Rojava’da, metalde her yerdeyiz” diyerek Atatürk Parkı’na yürüdü. Yürüyüşte Haziran İsyanı’nda ve Rojava’da IŞİD’e karşı savaşırken hayatını kaybedenler BÖG komutanı Bedrettin Akdeniz anıldı. Eylemde basın açıklamasını Deniz Uslu okudu. Uslu, her alanda AKP diktasına boyun etmediğini gösterdiğini ifade ederek “Gezi’nin yolu Rojava’dır metal direnişidir” dedi.

ANTALYA

Gezi direnişinin 2. yılında Antalya halkı “Yaşasın Gezi direnişimiz”, “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganlarıyla sokaklardaydı. Gezi direnişinin yıldönümünde yüzlerce Antalyalı alanlardaydı. Akşam saatlerinde Aydın Kanza Parkı’nda toplanan Emek ve Demokrasi Güçleri buradan Cumhuriyet Meydanı’na sloganlarla yürüdü.

Cumhuriyet Meydanı’nın yanında bulunan amfide Haziran İsyanı’nda yaşamını yitiren direnişçiler için saygı duruşunda bulundu. Ardından basın açıklaması okundu. 2 yıl önce direniş çadırlarının bulunduğu alanda halaylar çekildi şarkılar söylendi. Ardından kısa bir forum gerçekleşti.

ANTAKYA

Antakya Armutlu’da akşam saatlerinde Uğur Mumcu’da toplanıldı. “Yaşasın Armutlu direnişimiz” sloganıyla yürüyüş başladı. Abdullah Cömert’in vurulduğu sokakta direnişçiler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. “Ahmet’e sözümüz devrim olacak” diyerek Ahmet Atakan Sokağı’nda gelindiğinde burada da bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. “Armutlu faşizme mezar olacak” sloganıyla yürüyüş BP’ye kadar sürdü. BP önünde polis yapılan basın açıklamasının ardından “Bu daha başlangıç” sloganlarıyla eylem sona erdi.

BOLU

Bolulular, Gezi Direnişi’nin 2. yıldönümünde İzzet Baysal Anıtı önünde toplandı. Açılış konuşmasının ardından Haziran İsyanı’nda hayatını kaybeden direnişçiler için saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşunun ardından direnişçilerin isimleri tek tek söylendikten sonra yürüyüşe geçildi. Yüzlerce kişilik kortej “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam”, “Her yer Taksim, her yer direniş”, “Katiller halka hesap verecek”, “15’inde bir fidan Berkin Elvan”, “Katillerden hesabı devrimciler soracak”, “Katil, Hırsız AKP” sloganlarıyla devam etti. Çevrede bulunanların eyleme ilgisi oldukça yoğundu. Anıt Park’ta bulunan Sanat Merkezi önüne basın açıklaması yapıldı.

BURSA

Bursa Emek ve Demokrasi güçlerinin çağrısıyla Bursalılar Gezi direnişinde oldukları yerde, Heykel’de buluştular. Setbaşı Mahfel önünde toplanıldıktan sonra Heykel’e yüründü. Haziran İsyanı’nda özgürleştirilen yasaklı meydan olan Heykel’den sonra Kent Müzesi’ne yüründü. Etkinlik programında Praksis sahne aldı.

ÇANAKKALE

Haziran İsyanı’nın ikinci yıl dönümünde Çanakkale muhalefetinin ortak çağrısı ile saat 19.00’da Golf Aile Çay Bahçesi önünde toplanıldı. Kordon boyunca yürüyen Çanakkaleliler, Kordon’da açılan AKP standı önünden geçerken “Hırsız var, katil var”,  “Hırsız katil AKP” sloganları attı. Kordon boyu yapılan yürüyüşten sonra AKP il binası önüne yüründü. AKP il binasının kapıları kilitli ve  kepenkleri indirilmişti. AKP il binası önünde yapılan açıklamadan sonra İskele Meydanı’na yapılan yürüyüşün ardından eylem sona erdi.

ESKİŞEHİR

Eskişehirliler Gezi eyleminin başladığı Eti Park’ta bir araya geldi. Buradan Gezi eylemleri boyunca çadırların kurulduğu ESPARK önüne yüründü. Gezi eylemlerinde hayatını kaybedenlerin fotoğrafını taşıyan Eskişehirliler, Ali İsmail Korkmaz’ın unutmadı. Yürüyüş boyunca en önde Ali İsmail Korkmaz flamaları taşındı. ESPARK önünde serbest kürsü kuruldu. Kitle Ali İsmail Korkmaz’ın heykeline karanfil bıraktı.

KOCAELİ

Kocaeli halkı, isyanın 2. yılında saat 18.00’da Merkez Bankası önünde bir araya geldi.  Kocaelililer ”Bu daha başlangıç mücadeleye devam” ve ”Hırsız katil AKP” sloganlarıyla Cumhuriyet Parkı’na yürüdü. Yürüyüş sırasında 2011 yılında Hopa’da katledilen Metin Lokumcu için sloganlar atıldı. Kocaeli halkı, Gezi Direnişi’nde hayatını kaybeden direnişçilerin isimlerini tek tek anıp her biri için ”yaşıyor” dedi. Yürüyüş Cumhuriyet Parkı’nda yapılan basın açıklamasının ardından sona erdi.

MERSİN

Mersin Emek ve Demokrasi Platformunun çağrısıyla Forum AVM Havuzbaşı önünde toplanan yüzlerce kişi buradan Barış Meydanı’na yürüdü. Yürüyüş sırasında Haziran İsyanı’nda katledilenlerin isimleri anılırken “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları atıldı. Gezi direnişi sırasında Mersin için simgeleşmiş bir meydan olan Barış Meydanı’nda toplanıldıktan sonra müzik ve şiir dinletisiyle devam edildi. Havai fişek gösteriminin de yer aldığı eylem çekilen halaylarla son buldu.

SİVAS

Sivas’ta Emek ve Demokrasi güçleri, Haziran İsyanı’nın 2. yıldönümü için Kent Meydanı’nda buluştu. Meydanda yapılan basın açıklamasının ardından Haziran İsyanı’nda hayatını kaybeden direnişçiler anıldı.​

SAMSUN

Samsun Emek ve Demokrasi Güçlerinin çağrısıyla Çiftlik Caddesi Öğretmen evi önünde "Sizin çocuklarınız çaldı bizim çocuklarımız öldü" pankartı arkasında buluşan Samsun halkı Çiftlik caddesi Akbank önüne kadar yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş esnasında sık sık Gezi direnişinde öldürülenlerin isimleri okundu. "AKP mezara halk iktidara, Bu daha başlangıç mücadeleye devam, Karadeniz faşizme mezar olacak, Her yer Taksim her yer direniş" sloganları ve Gezi'de öne çıkan şarkılar söylendi. 

Akbank önüne gelindiğinde Gezi'de öldürülenler için saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşu ardından basın açıklaması okundu, ardından eylem son buldu.

ANKARA

Batıkent

Ankara Batıkent’te Gezi direnişinin yıldönümünde AKP’nin seçim aracı Halkevciler tarafından kovalandı. Aracın üzerine sprey boyayla “Katil AKP” yazıldı. Batıkent Metro’da müzik dinletisi yapılırken isyan sergisi açıldı.

Mamak Tuzluçayır

Ankara Mamak Tuzluçayır’da Hopa ve Gezi direnişlerinin yıldönümünde Ethem Sarısülük Parkı’nda buluşuldu. İsyanda katledilen direnişçiler ile Metin Lokumcu’nun anıldığı etkinlikte “Öyle Bir Gün Gördük-Hopa Belgeseli” gösterimi yapıldı. Gösterim sonrasında bir forum gerçekleştirildi ve AKP’nin gerici, faşist, kadın düşmanı, işçi düşmanı iktidarına karşı direniş iradesinin sürdürülmesi gerektiği belirtildi. Etkinlik müzik dinletisi ile sona erdi.

İSTANBUL

Taksim

Haziran İsyanı’nın yıldönümünde Taksim Dayanışması’nın çağrısı ile Gezi Parkı’na gitmek için İstiklal’de bir araya gelenler polis barikatı ile engellendi. Öğle saatlerinde İstiklal’de bir araya gelen Taksim Dayanışması üyeleri sloganlarla Gezi Parkı’na doğru yürüyüşe geçti.  Meşelik sokakta kitlenin önü TOMA ve polis barikatı ile kesildi. Barikat önünde Taksim Dayanışması temsilcileri konuşmalar yaptı. Mücella Yapıcı, bugün Gezi Parkı’na girişi yasaklayanların hesap vereceğini vurgularken, Hüseyin Demirdizen ‘Mesele 3-5 ağaç değil” dedi. Ali Çerkezoğlu, iktidarın katlederek, öldürerek Gezi’yi bastırabileceğini düşündüğünü ancak Gezi’nin “bastırılamayacağını” belirtti. Çerkezoğlu ülkenin dört bir yanına yayılan mücadeleleri hatırlatarak, direnişlerde vücut bulan Gezi ruhunun yok edilemeyeceğini söyledi. Beyza Metin ise yaptığı konuşmada 30 Mayıs’ta “fetih” adı altında AKP seçim mitingine dönüşen mitingi hatırlatarak, dün o miting için tüm devlet olanaklarını seferber edenlerin bugün de aynı olanakları Gezi Parkı’na gitmek isteyenleri engellemek için seferber ettiğini söyledi.

Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan ise yaptığı konuşmada Erdoğan’a seslenerek “Hala Berkin’le uğraşıyorsun 15 yaşındaki çocukla, benim 15 yaşındaki çocuğum senin itibarını sıfıra indirdi bu da sana dert olsun” dedi. Gezi’de yaralanan bir direnişçi söz alarak Ali İsmail Korkmaz’ın sözlerini hatırlattı.

Eylem temsili olarak karanfillerin “Her yerdeyiz” pankartı üzerine bırakılması ile bitti. Taksim Dayanışması, Abbasağa ve Göztepe Özgürlük Parkı’nda gün boyu sürecek etkinliklere çağrı yaptı.

Eyleme DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy, ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş, HTKP MK Üyesi Erkan Baş, HDP İl Başkanı Ayşe Erdem, CHP Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ve Umut Oran, yazar Emrah Serbes, oyuncu Şebnem Dönmez de katıldı.

Beşiktaş Abbasağa Parkı

Haziran İsyanı’nın yıldönümü nedeniyle Taksim Dayanışması’nın çağrısı ile Abbasağa ve Göztepe Özgürlük Parkı’nda düzenlenen etkinliklerde binler buluştu. Parklar bir kez daha direnişin sloganlarıyla yankılandı

Haziran İsyanı’nın yıldönümü etkinlikleri kapsamında İstanbul’da Abbasağa ve Göztepe Özgürlük Parkı’nda binler buluştu. Parklarda atölye çalışmaları ve forumlar yapılırken, “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganını kendi mücadele alanlarına taşıyan Yırcalılar, direnişteki işçiler, dayanışmalar, savunmalar, forumlar, Kuzey Ormanları Savunması, Gezi’de kurulan reviri sürdürenler, Çapul TV parklarda yerini aldı.

Haziran İsyanı’nın ardından park forumlarının başladığı Abbasağı Parkı’nda Taksim Dayanışması’nın çağrısıyla erken saatlerden itibaren toplanmalar başladı. Parka gelenleri Beşiktaş Kent Dayanışması’nın “Hoş geldiniz” pankartları karşıladı. Sahnenin çevresinde stantlar kuruldu. Parkta atölyeler düzenlendi. Halay ve horonlarla süren etkinlikte Gezi’den sonra kurulan Kuzey Ormanları Savunması, Oy ve ötesi, Gezi’de kurulan Çapul TV ve Gezi Revir de Abbasağa Parkı’nda yerini aldı.

Saat 18.00’da forum başladı. Forum öncesi Divan Otel işçileri bir konuşma yaptı. İşçi konuşmada “Gezi’de insani olanı yaptık diyen Koç, biz emekçileri işten attı. Anayasal hakkımızı kullanıp sendikalı olduk 55 kişi işten atıldı çocukları için endişelenen Koç bizim çocuklarımızı düşünmüyor. Gezi’de kurduğumuz hayatı yaygınlaştırmalıyız” dedi.

Kuzey Ormanları temsilcisi doğayı ve işçileri katleden projelere karşı direnişe çağırdı: “Gezi’nin bıraktığı budur! Kuzey Ormanları’nın hiç bir yere gittiği yok. Her yer Taksim.” Daha sonra 296 gün direnen Enerji Sen üyesi BEDAŞ işçileri adına konuşma yapıldı. BEDAŞ işçilerinin yaşadığı süreçten bahseden işçi “Zafer biat edenlerin değil, mücadele edenlerindir” dedi. Daha sonra Taksim Dayanışması bildirisi Mücella Yapıcı tarafından okundu.

Mücella Yapıcı’nın konuşmasının ardından “Her yer Taksim her yer direniş” sloganı atıldı. Yapıcı’nın ardından Taksim Dayanışması’ndan Ali Çerkezoğlu sözü aldı. Çerkezoğlu, Türkiye’nin dört bir yanında Gezi’yi savunanlara dava açıldığını söyledi. Gezi’nin bir masal olduğunu belirten Çerkezoğlu bu masalın yargılanamayacağın ısöyledi. Çerkezoğlu “Gezi’ye kara çalmaya çalışanlar bilsin ki; Gezi bir şiir olarak başladı, destan olarak devam edecek” dedi.

İstanbul Üniversitesi Rektörlük Seçimleri’nde en fazla oyu almasına rağmen Tayyip Erdoğan tarafından atanmayan Prof. Dr. Raşit Tükel de Abbasağa Parkı’ndaki forumda bir konuşma yaptı. Konuşmasında son dönemde sağlık çalışanlarına yönelen şiddetten bahseden Tükel hükümetin politikalarının sağlık çalışanlarıyla halkı karşı karşıya getirdiğini söyledi. Tükel konuşmasını sağlık çalışanlarının yarın yapacağı iş bırakma eylemini duyurarak bitirdi.

Cansu Yapıcı ve Can Atalay da bir konuşma yaptı. Atalay konuşmasında direnen Divan Otel işçilerine destek olmaya çağırdı. Ana forumdan önce Abbasağa Parkı’nda yapılan liseli forumundan bir liseli konuşma yaptı. Liselilerin forumda konuştuklarını aktaran konuşmacı “Her liseli devrimci olmalıdır. Biz kararımızı verdik” diyerek konuşmasını bitirdi. Daha sonra söz almak isteyenler forumda konuşmalar yaptı.

Forumların ardından konser programları başladı. 21.00’da iki İstanbul’un iki yakasında da parklardaki direnişçileri aynı anda, sıkılı yumrukları ve sloganları ile ayağa kalktı, Haziran İsyanı’nda yaşamını yitiren direnişçiler için saygı duruşuna geçti. Saygı duruşunun ardından “Her yer Taksim her yer direniş” sloganları söylenirken havai fişekler atıldı. Daha sonra sahne devrim marşlarına bırakıldı. Rap grubu Tahribad-ı İsyan’ın performansı yoğun alkış aldı.

Göztepe Özgürlük Parkı

İstanbul Anadolu Yakası’nda da Gezi Direnişi’nin ikinci yıl dönümü etkinliklerinin adresi Göztepe Özgürlük Parkı. Park’ta direniş sırasında Gezi Parkı’nda kurulan kütüphanenin bir benzeri kuruldu. ‘Devrim market’ açıldı. Çocuklar için resim, pankart ve bilimsel deney atölyeleri yapıldı. Halkevleri – Forza Yeldeğirmeni arasında dostluk maçı Özgürlük Parkı’ndaki halısahada yapıldı. Yırca ve Soma’dan dayanışma için gelenler de özgürlük Parkı’ndaydı. Validebağ Savunması, Göztepe Dayanışması, Caferağa Mahalle Evi de parkta yerini aldı.

Özgürlük Parkı’nda yapılan forumda Maltepe Hastanesi’nde 167 gündür direnen Maltepe Hastanesi işçileri süreci anlattı. Daha sonra Enerji Sen işçileri bir konuşma yaptı. Oy ve Ötesi 7 Haziran seçimlerinde yapılması gerekenlerle ilgili bir konuşma yaptı. Validebağ Gönüllüleri yapıkları konuşmada “Diktatörün karanlık icraatlerini tarihin çöplüğüne gömmeye geldik” dedi.

Forumun ardından sahne etkinlikleri başladı. İlk olarak Gezi’yi anlatan sahne oyunu sergilendi. Özgürlük Parkı’nda Ali İsmail Korkmaz’ın babası Şahap Korkmaz da bir konuşma yaparak alanda bulunanlara Ali İsmail’i anlattı.

Konuşmaların ardından Grup Heyula sahne aldı.