Gezi’den ABD sokaklarına tüm isyan edenlere, direnenlere selam olsun!

Pa, 31/05/2020 - 23:22
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Gezi’den ABD sokaklarına tüm isyan edenlere, direnenlere selam olsun! 

Bundan tam 7 sene önce özgürlük, eşitlik ve adalet isteyen milyonlar olarak şu anda pandemi nedeniyle yasaklı olan meydanları, sokakları, parkları doldurduk. Doğanın ve ekolojinin yağması, talanına karşı ellerimizi birleştirdik. Yasaklara, yolsuzluklara, yoksulluğa karşı özgürlüklerimiz için omuz omuza verdik. Türkiye’nin tüm halkları, gençleri, her yaştan gençleri, çocukları, kadınları, LGBTİ bireyleri, her mezhepten, her cinsiyetten insanlar bir araya geldik. Taksim Gezi Parkı’nda yanan direniş ateşi Kızılay’dan Hatay’a, Trabzon’dan İzmir’e, Ardahan’dan Edirne’ye memleketin dört bir yanında umudun, dayanışmanın simgesi oldu.

“Bu düşün parçası” olan yoldaşlarımızı, arkadaşlarımızı kaybettik. Mehmet Ayvalıtaş, Ethem Sarısülük, Abdullah Cömert, Ali İsmail Korkmaz, Hasan Ferit Gedik, Medeni Yıldırım, Ahmet Atakan ve Berkin Elvan’ı ne unuttuk ne de unutturacağız!

Ezenlerin, sömürenlerin, faşist iktidarın korkulu rüyası olduk. Hala korkuları devam ediyor. Gezi geri dönecek fikri bile onları telaşlandırmaya yetiyor. Çünkü hala doğayı katletmeye, emekçileri sömürmeye, işçileri öldürmeye, memleketi peşkeş çekmeye, gerici eğitime, yasaklara, yolsuzluklara, yoksullaştırmaya ve kadın cinayetlerine devam ediyorlar.

Pandemi sürecinden geçtiğimiz şu günlerde yine aynı slogan dillerimizde; “hiçbir şey eskisi gibi olmayacak”. Gezi’de yaptığımız başlangıç, bugün hala devam ediyor. Özgürlüğün ve emeğin ülkesini kurma mücadelesi aralıksız sürüyor. Ekolojist, feminist, eşitlikçi, laik, sınıfsız bir toplum kurma, sosyalizm hayalimiz hala canlı.

ABD’de George Floyd’un katledilmesi ile başlayan öfke ve isyan bize bugünlerde çokça Gezi’yi hatırlattı. Halkı yağmacılıkla suçlayan iktidara tokat gibi cevap veren Tamika Mollery isimli genç kadın “Yağma sizin işiniz, biz yağmayı sizden öğrendik” diyordu. Bugün de AKP iktidarı yaşamlarımızı, ekolojimizi, emeğimizi ve memleketimizi sermaye grupları ile yağmalamaya devam ediyor. ABD’de yanan isyan ateşinin bizde de yanmamasının hiçbir nedeni yok.

Gezi; direnişi, barikatı, zekası, mizahı, çokluğu, yaygınlığı, sloganları, duvar yazıları, yaratıcılığı, isyanın birleştiriciliği, komünü ile aklımızdan hiç çıkmadı. Bugüne ve bundan sonraya ışık tutacak. Kapitalizme karşı isyanımızın, faşizme karşı direnişimizin yol göstericisi olmaya devam edecek.

Halkevleri