Gerzeliler Özilhan'ı durdurdu!

Sa, 04/05/2010 - 23:41
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Sinop’un Gerze İlçesi’nde halk termik santral projesinin ÇED toplantısı için gelen Anadolu Grubu yetkililerini ve Çevre İl Müdürü’nü protesto etti. Protesto sonucunda bir süre "toplantı yapılmıştır" şeklinde tutanak tutmaya çalışan Çevre İl Müdürü, "toplantı yapılmamıştır" tutanağını imzalamak zorunda kaldı. Gerzeliler, termik santrale karşı kazandıkları zaferi kent sokaklarında coşkuyla kutladı

Anadolu Grubu yetkililerinin geldiği ÇED toplantısına giden 1000 Gerzeli toplantıyı protesto etti. ÇED toplantısının geçerli olması için prosedür gereği Çevre İl Müdürü’nün konuşması gerekiyordu fakat İl Müdürü konuşmadan Anadolu Grubu yetkilileri proje sunumuna geçti. Toplantıya giden 1000 kadar Gerzeli, bu durumu protesto etti.

Protestoya polis saldırdı
Protestoların üzerine Çevre İl Müdürü, “Toplantı iptal edilmiştir” demesi beklenirken alel acele “toplantı yapılmıştır” tutanağı tutturmaya çalıştı. Bunun üzerine halkın tepkisi daha da arttı. Halkın tepkisinin ardından polis geldi ve protestonun sürdüğü salonun içine gaz bombaları atarak saldırdı. Atılan gaz bombalarından çok sayıda Gerzeli etkilenirken çıkan arbede sonrası bir kişinin de ayağının kırıldığı öğrenilşdi. Saldırının ardından salonun dışına çıkan halk, Çevre İl Müdürünün ve Anadolu Grubu yetkililerinin salondan çıkartmadı.

"Toplantı yapılmamıştır"
Salonun dışında bekleyen Gerzeliler “Çevre İl Müdürü, “Toplantı yapılmamıştır” raporu tutana kadar kimsenin dışarı çıkmasına izin vermeyedi. Bir süre sonra "toplantı yapılmamıştır" tutanağı tutacağını söyleyen Çevre Müdürlüğü yetkililerinin çıkışına izin verildi.

Aradan bir kaç saat geçmesi üzerine yazılı bir tutanak göremeyen Gerzeliler tekrar toplantının olduğu salona yöneldi. Çevre İl Müdürlüğü yetkilileri "toplantı yapılmamıştır" tutanağı tutmak zorunda kaldı.

Zafer, Gerze'de coşkuyla kutlandı
Yazılı şekilde tutanağı gören Gerzeliler, kentin caddelerinde termik santrale karşı kazandıkları zaferi kutladı.

Sendika.Org / Gerzeolay.com