Feminist gece yürüyüşüne polis saldırdı: Yürüyüş İstiklal’in ara sokaklarında devam etti

Pt, 11/03/2019 - 12:34
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

17. Feminist Gece Yürüyüşü için kadınlar polisin tüm engellemelerine rağmen İstiklal Caddesi'nde buluştu. Polis saldırısı sonrası kadınlar İstiklal Caddesi'nin ara sokaklarını ve civarını eylem alanına çevirdi

Kadınlar 17. Feminist Gece Yürüyüşü için saat 19.30’da İstiklal Caddesi’nin Taksim girişindeki Fransız Kültür Merkezi önünde buluşulacağını duyurmuştu. Feminist Gece Yürüyüşü öncesi, polis İstiklal Caddesi’ne çıkan yolları araç ve yayalara kapattı. Polisin engellemelerine rağmen İstiklal Caddesi’nde bir araya gelen kadınlar hazırlıklarını tamamladı.

Eylemin başlangıç saatinden önce Fransız Kültür Merkezi önünde bekleyen kadınlar polise tepki göstererek meydana yürüdü, bu sırada meydanda demir barikatın ardında bekleyenler alkışlarla destek verdi.

Eylem saatinde İstiklal Caddesi’ne ara sokaklardan gelen kadınlar, yürüyüşe başlayabilmek için polis barikatlarının kaldırılmasını talep etti. Bu sırada kalabalık gittikçe arttı. Eyleme özsavunma hakkını kullanan Çilem Doğan ve Yasemin Çakal da katıldı.

Binlerce kadın yürüyüşün başlamasını bekledi. Bu sırada polis kadınlara biber gazı ile saldırdı. Saldırı sırasında kadınlar İstiklal’e çıkan sokaklara dağıldı ve bazı binalardan “feminist isyan” yazılı pankartlar sallandırıldı.

İstiklal’in dört bir yanı eylem alanına çevrildi

Polisler tarafından Sıraselviler Caddesi’ne sürüklenen kadınlar yürüyüşlerine sloganlarla devam etti. Cihangir, Tophane, Karaköy, Galata Köprüsü ve Eminönü’ne kadar yürüyüş, çevredeki apartmanlardan alkışlarla desteklendi.