Felsefe treni Okmeydanı'nda yola çıktı

Pt, 13/08/2012 - 10:21
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Okmeydanı Halkevi 5. Yazokulu çocukların etkinlikleri ile sona erdi. Çocuklar yazokulunun son günü (10 Ağustos Cuma) Sibel Yalçın Parkı'na Felsefe treni kurdular. İlkel insanlardan günümüze hayatın evrimini anlatan Felsefe Treni çeşitli dönemlerin duraklarından oluşuyordu.

Tren eşliğinde parktaki bütün çocukların durakları gezdiği etkinlikte ilk durak ilkel insanlardı. Bu durakta mağarada yaşayan ve avcılık yapan insanlar canlandırıldı.

İkinci durakta Filozofların dünyanın temeli üzerine tartışmaları canlandırıldı. Çocuklar durağa gelene kadar çeşitli filozofların hayat hikayelerinin ve resimlerini gördüler.

Üçüncü durak köle düzenini anlatıyordu. Köleleri gemide zorla çalıştıran kral ve yanından ayırmadığı celladıdan sonra durak Cadı avcılarına geldi. 

Bir sonraki durakta ise çocuklar savaş aletlerini, makinelerini, yoğun çalıştırılmayı tiyatral bir şekilde anlattılar.

Son durak ise günümüz dünyasını konu ediyordu. AVM'ler ve gökdelenlerle kentsel dönüşümü ve yoz kültürün anlatıldığı duraktan sonra çocuklar soru ağacına izledikleri ve dinledikleri hakkında sorularını yazdılar.

Felsefe treninde anlatılanlar parktaki çocuklar ve veliler tarafından ilgiyle karşılandı. Etkinlik 11 Ağustos Cumartesi düzenlenecek olan 5. Yazokulu Şenliği'ne çağrı yapılması ile sona erdi.

 

 

Halkevleri Tanıtım Broşürü

Halkevleri 2008-2010 (video)

Duyuru Listesi

Halkevleri mail listesine üye olun duyuru, etkinlik ve halkevleri ile ilgili diğer haberler mail adresinize gelsin.