Eğitim Hakkı Anasayfa

Fatih Atatürk İÖO'nu geri kazanmak için eylemler devam ediyor

Per, 20/09/2012 - 16:27
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Fatih Atatürk İlköğretim Okulu velileri bugün de (20 Eylül) okul önünde eylemdeydi. 1. sınıfların uyum haftasının başlamasına 3 gün kala, mesai bitimine yakın idare tarafından aranarak okullarının imam hatibe dönüştürüldüğünü öğrenen velilerin okullarını geri kazanma mücadelesi devam ediyor

Fatih Atatürk İlköğretim Okulu 4+4+4 yasası kapsamında imam hatip ortaokuluna dönüştürülen okullardan biri oldu. Ancak okul idaresi yeni dönemin başlamasına 3 gün kalana dek okulun imam hatip olacağına dair velilere, öğrencilere herhangi bir bilgilendirme yapmadı ve yeni dönem için kayıtlar aldı.

1. sınıflar için uyum haftasının başlamasına 3 gün kala, 7 Eylül tarihinde, okul idaresi velileri arayarak okulun imam hatip okuluna dönüştürüldüğünü söyledi. 10 Eylül tarihinde okula gelen 1. sınıflar ve anasınıfı ile 17 Eylül tarihinde yeni döneme başlayacak olan 5. sınıflar okulsuz kaldı. Kimi okul idaresi tarafından yönlendirildikleri okulun kapısında kaldı, kimi çalışan veliler de çocuğunun yönlendirildiği okul iş yerine uzak olduğundan okulsuz kaldı. Okul idaresi geçici olarak başka okullara gitmeyen çocukları okula alsa da veliler bu sorun çözülene kadar okul önünden ayrılmamaya kararlı.

Okullarının imam hatip okuluna dönüştürüldüğünü öğrendiklerinden beri veliler, öğrenciler, öğretmenler okulun önünde ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde eylemler yaptı. Veliler, öğretmenler bugün de (20 Eylül) 12.00-13.00 saatleri arasında okul önünde eylemdeydi. Halkevleri Eğitim Hakkı Meclisi de eyleme destek verdi.

Eylemde bir veli söz alarak geçtiğimiz hafta İl Milli Eğitim Müdürü ile yaptıkları görüşmeden bahsetti. Veli, İl Milli Eğitim Müdürü'nün kendilerine çok ters davrandığını ve önemli olanın onlar değil imam hatibe kayıt yaptıran öğrenciler olduğunu söylediğini ifade etti.

Eğitim-Sen’in İstanbul Üniversitesi iş yeri temsilcisi de söz alarak işyerlerindeki çoğu çalışanın çocuklarını etütlü olmasından kaynaklı bu okula gönderdiğini, okulu geri kazanana kadar devam edecek bu mücadelenin yanında olduklarını söyledi.

Oturma eyleminin ardından Eğitim-Sen 8 No’lu Şube Başkanı Mustafa Turgut basın açıklamasını gerçekleştirdi.

Okulun imam hatip okulu olması yönündeki karar geri çekilene kadar mücadelenin devam edeceği söylenerek eylem sonlandırıldı.

 

 

 


Halkevleri Genel Merkezi
Konur Sokak No:8/9 Kızılay, Ankara
Telefon: 312-4192717 Faks: 312-4193207 Eposta: bilgi@halkevleri.org.tr
Bağışlarınız için; İş Bankası (Ankara) Meşrutiyet Şubesi 785989 nolu hesap