Eskişehir’de eylem korkusu maket kaldırttı!

Sa, 30/12/2014 - 19:47
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Eskişehir’de aylardır süren meydan tartışmaları devam ediyor. Valiliğin, Valilik meydanında sergilediği kent meydanı projesi her kesimden büyük tepkiler almıştı. Halkevleri ve Öğrenci Kolektifleri dün Valilik önünde bir basın açıklaması yaparak hazırlanan projeyi protesto etti.

Eskişehir’de yıkılacak olan stadyum alanına yapılması planlanan kent meydanı projesi birçok gerekçeyle tepki toplamaya devam ediyor. Proje maketinin Valilik önünde sergilenmeye başlamasının ardından gelen tepkiler doğrultusunda AKP milletvekilleri açıklamalar yaparak hazırlanan projeyi savunmuştu. Şehir kamuoyunun yoğun baskısı üzerine farklı ağızlardan yapılan açıklamalarda meydanın nasıl olacağından kim tarafından yapılacağına kadar belirsiz bir tablo yaratılmıştı. Bu tablonun geldiği son nokta ise Valiliğin planlanan projeyi sergiye çıkarmasıyla açığa çıktı.

Bu durumu protesto etmek için sergilenen maketin önünde basın açıklaması yapma kararı alan Halkevleri ve Öğrenci Kolektifleri üyelerinin eyleminden yaklaşık 1 saat önce, Valilik meydanında günlerdir halka açık şekilde sergilenen proje Valilik binasına kaldırıldı. Açıklamanın yapılacağı yerde çok sayıda polis konumlandırılması şaşkınlık yarattı. Yapılan açıklamada eylem çağrısının bile Valiliği korkuttuğu ve maketin alelacele kaldırıldığı belirtildi. Açıklamada ayrıca :  “Eskişehir halkının istek ve önerilerine kulak tıkayan Valilik içindeki beton aşkını bu maketle birlikte görücüye çıkarmıştır. Kılavuzu Kaç-Ak saray olanların meydanı ancak böyle bir beton yığını olabilirdi.” cümlelerine yer verildi.

Kent Meydanının Eskişehir’deki bütün sendika, oda, dernek ve sivil oluşumların da katılabileceği, halka açık bilimsel olarak yürütülen bir çalışma sonucunda belirlenmesi gerektiği vurgulanarak sürecin takipçisi olunacağı belirtildi.