Engelliler güvenli ulaşım için sokaktaydı

Ct, 20/08/2011 - 14:21
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Halkevleri Engelli Hakları Atölyesinin çağrısıyla 20 Ağustos Cumartesi günü Sakatlar Erişim Platformu bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Bir hafta önce Osmanbey Metrosunda raylara düşerek ayağı kırılan görme engelli Mahmut Keçeci’nin yaşadıklarını protesto eden platform üyeleri, zam şampiyonu İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin halka karşı olan ulaşım politikalarını eleştirerek, herkes için engelsiz ve güvenli ulaşım istedi.

Engellilerin ulaşımının "lütuf" değil "hak" olduğunu vurgulayan engelliler, kazaya sebep olanların derhal belirlenmesini ve yargılamasını, belediyeciliğin kar odaklı değil insan odaklı olmasını istediklerini ve talepleri gerçekleşene kadar mücadele edeceklerini söyledi. Daha sonra yaralanmanın olduğu istasyona inen engelliler sarı çizginin olduğu yere “Metroda ölüme davet - İmza: İstanbul Büyükşehir belediyesi”, “ Kömürü madende değil metro raylarında arayın - İmza: İstanbul Büyükşehir Belediyesi” yazılı uyarı levhalarını bırakarak, “Engelliler burada Topbaş nerede” diyerek alınmasını istedikleri önlemleri açıkladılar.

Halkevleri Engelli Hakları Atölyesi adına söz alan F. Mehmet Moray “9 ayda bir ulaşıma zam yapmayı otomatiğe bağlıyan belediye, halkı soymakta iyi çalışırken güvenli ve engelsiz ulaşım için hiç bir şey yapamamaktır. Haklarımızı almak için sonuna kadar mücadele edeceğiz” dedi. Altınokta Körler Derneği İstanbul Şubesi başkanı Murat Demirok ise “Yetkililerin duyarsızlıklarından bıktık... Daha kaç kaza, ölüm olacak ki, sesimizi duysunlar" diyerek yaşananları kınadı. Kas Hastalıkları Derneği yöneticisi Hakan Özgül ise "Belediyeyle toplantı yapmaktan, dert anlatmaktan bıktık, usandık. Eğer önlem almamaya devam ederlerse basın açıklamalarıyla yetinmeyip belediyenin önünde yatar kalkarız, peşlerini bırakmayız” dedi.

Platform eylemlerine devam edeğini duyurduktan sonra açıklamayı sonlandırdı.