Enerji işçisi direndi ve kazandı

Per, 16/06/2011 - 12:34
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

BEDAŞ’a bağlı taşeron Sezen Yavuz şirketinde, haklarını talep ettikleri için işten çıkarılan ve direnişe geçen Enerji-Sen üyesi işçiler 3 saatte kazanıma ulaştılar
Enerji işçileri uzun süredir Bedaş önünde  eylem yapıyordu.  Halkevleri'nin de diğer birçok demokratik kitle örgütü ve siyasi partilerle birlikte destek verdiği eylemler sonucu işçiler kazanım elde ettiler.


15 Haziran saat 15.00’da İstanbul Taksim’deki BEDAŞ önünde çadır kurarak direnişe geçen işten çıkarılan 22 Enerji-Sen üyesi işçi BEDAŞ tarafından resmen işe alındı. Direniş başladıktan 3 saat sonra BEDAŞ Genel Müdürlüğü yetkilileri Enerji-Sen’le görüşmek istedi. Yapılan görüşmede BEDAŞ, Enerji-Sen’in örgütlenme çalışması yapmaya başlamasından bugüne kadar işten çıkarılan işçilerin işe alınacağına, işçilerin çalışma hayatındaki ekonomik ve sosyal sorunların çözüleceğine dair resmi bir kağıt imzaladı. Direnişin kazanılmasının ardından işçiler kurdukları çadırı da kaldırdı. İşçiler yarın işbaşı yapacak.

Enerji-Sen, direnişin kazanılmasının ardından bir açıklama yayımlayıp enerji işçilerinin mücadelesinde destek olan herkese teşekkür etti. Enerji-Sen ayrıca her cuma gerçekleştirdikleri eylemlere, asıl işverenin işçilerin çalışma koşullarını düzelteceğine dair verdiği söze şans tanımak için bir süre ara verdiklerini duyurdu.

BEDAŞ’a bağlı taşeron Sezen Yavuz LPG Elektrik San. Ve Tic. Ltd Şti’de Enerji-Sen üyesi işçiler, zorla imzalatılmaya çalışılan kıdem tazminatı bordrolarını imzalamamıştı. İşçiler, eksik yatırılan SSK primlerinin ödenmesini ve ödenmeyen maaşların da yatırılmasını talep etmişlerdi. İşçiler, Enerji-Sen öncülüğünde İstanbul Taksim’de bulunan BEDAŞ binasının önünde her cuma eylem yapmıştı. İşçiler, uğradıkları haksızlıkların yanı sıra BEDAŞ’ın yolsuzluklarını da duyurmuştu. Eylemler süresince BEDAŞ defalarca işçileri işten çıkarmakla tehdit etmiş ve 11 Haziran günü 22 işçiyi işten çıkarmıştı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişlerince muvazaalı (hileli) anlaşmaların tespit edildiğini ayrıca BEDAŞ bünyesindeki taşeron şirketlerde çalışan işçilerin BEDAŞ’ın asıl işçisi olduklarının da tespit etmişti.


Sendika.Org