Dört bir yanda Yaz Çocuk Buluşmaları gerçekleşti

Ct, 20/10/2018 - 14:16
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Beşiktaş

İstanbul Beşiktaş’taki Abbasağa Parkı’nda düzenlenen Halkevleri Çocuk Festivali, yüzlerce çocuğu hayallerindeki dünya ile buluşturdu.

Atölye kayıtları ile başlayan festival, kukla ve işaret dili atölyesinden yüz boyamaya kadar çeşitli sanat atölyelerine sahne olurken; kodlama, eğlenceli bilim gibi çocukların ilgisini çeken bilimsel atölyelere de ev sahipliği yaptı.

İpte yürüme atölyesi ile dengede durarak ip üzerinde yürümeye çalışan çocuklar, masal ve drama atölyeleriyle de yaratıcılıklarını gösterdi. Resim atölyesi ile düşlerindeki renkli dünyayı bir bezin üzerine çizerken; beyaz dişler atölyesi ile dişlerine nasıl bakmaları gerektiğini öğrendiler.

“Just Dance” etkinliği ile sahneyi çocuklar alırken, hep birlikte dans eden çocukların ardından Şubadap Çocuk sahneye çıktı. Tüm şarkılarını çocuklarla birlikte söyleyen Şubadap Çocuk, “Çekirdeksiz Domates”, ”Sivrisinek”, “Bomba Yapan Bay Bilgin” gibi şarkılarını seslendirdi.

İzmir

Geleneksel yaz şenlikleri bu yıl Kültürpark’ta gerçekleştirildi. Şenlikte, Şubadap Çocuk Orkestrası sahne aldı. Moyo Masal ise çocuklara masal anlattı. Çalışmaya katılan gönüllülerin oluşturduğu şenlikte, tüm ihtiyaçlar dayanışma usulü temin edildi.

Samsun

Bir ay boyunca  devam eden Yaz Çocuk Buluşmaları çocuk şenliği ile son buldu. Çakırlar Korusu’nda yapılan şenlikte çocuklar doyasıya eğlendi.

Çorum

Bir ay boyunca çocukların hem eğlendiği hem de öğrendiği yaz buluşmasında bilim, koro, satranç, resim, spor, cinsiyet eşitliği, çocuk hakları gibi çalışmalar yapıldı. Çocuklar buluşmalarda ürettiklerini şenlikte sergilediler.

Aşık Mahzuni Şerif Parkı’nda yapılan şenlik Çorum Halkevi Başkanı Murat Tepeköy’ün konuşmasıyla başladı. Tepeköy konuşmasında 12 yıldır yapılan bu buluşmaların AKP’nin çocuklara yönelik gerici uygulamalarına bir alternatif olduğu ve büyütülmesi gerektiğini vurguladı. Konuşmanın ardından program koro, şiir dinletisinin sergilenmesiyle devam etti. Şenlik çocuklara yönelik oyunlarla son buldu.

Dikmen

Bu yıl 12. kez düzenlenen Halkevleri Yaz Buluşmaları kapsamında Ankara Dikmen’de çocuk şenliği düzenlendi. Ahmet Arif Parkı’nda düzenlenen şenliğe ilgi yoğundu.

Şenlikte çocuklar, üniversiteliler tarafından kurulan Rotamız Çocuk ekibi ile yüz boyama, origami, sandalye kapmaca, çuval yarışı ve penguen dansıyla eğlenirken, Politeknik ile bilimsel deneyler yaptı.

Şenlikte Halkevleri üyeleri, “Çocukların bilinçli ve sağlıklı birey olabilmesinin ilk şartı çocukluklarını yaşamasıdır. Laik, bilimsel eğitim, çevrelerindeki olguları değerlendirmeleri ve düşünmeleri aynı zamanda hayat boyu zihni açık, hür ve vicdanlı bir birey olarak hayatlarını sürdürmelerini sağlar. Çocuklar geleceğimizdir” diyerek mahallede çocuk buluşmalarını devam ettireceklerini duyurdu.

Şenlik çocuklara hikaye kitapları dağıtılmasının ardından sona erdi.

Sarıgazi

Üç hafta boyunca Sarıgazi Halkevi’nde Yaz Çocuk Buluşmaları’nda bir araya gelen çocuklar, 5 Ağustos’ta şenlik yaptı. Yaz Çocuk Buluşmaları şenliğinde çocuklar çocuklar halk oyunları, koro, tiyatro gösterisi yaptılar.

Çocukların gösterilerinin ardından müzik dinletisi yapıldı. Şenlik bir sonraki etkinliklerde buluşmak üzere sona erdi