Dört bir yanda 1 Mayıs'ta sel oldu alanlara aktık: Haramilerin saltanatını yıkacağız!

Cu, 03/05/2019 - 14:53
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

İstanbul

İstanbul’da yaklaşık yüz bin kişinin katıldığı Bakırköy Halk Pazarı'ndaki 1 Mayıs mitingi bu sene çosku içinde kutlandı. Halkevleri olarak Türkiye’nin dört bir yanında ‘’Haramilerin saltanatını yıkacağız, Halk kazanak!’’ diyerek sokakları, meydanları doldurduk.


                              

 

Ankara

Ankara'da 1 Mayıs kutlamaları için sabahın erken saatlerinde Atatürk Kültür Merkezi'nde buluşan binlerce insanın Tandoğan Meydanı'na yürüdü.

 

İzmir

İzmirliler, 1 Mayıs Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü’nü Gündoğdu Meydanı’nda kutladı. Konak, Borsa Binası ve Cumhuriyet Meydanı olmak üzere üç koldan yürüyen on binler Gündoğdu Meydanı’nı doldurdu.

Antalya

Muratpaşa Aydın Kanza Parkı’nda bir araya gelen binlerce kişi Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü.

Artvin

Atapark’tan yürüyüşle başlayıp Özel İdare Otopark önünde düzenlenen mitingle sona erdi.

Artvin/ Hopa

Orta Hopa Mahallesi’nde eski hastane önünde buluşan Hopalılar, sloganlarla Metin Lokumcu Meydanı’na yürüdü.

Miting, Liseli Genç Umut ve Hopa Halkevi müzik grubunun seslendirdiği ezgilerle ve horonlarla sona erdi.

Eskişehir

1 Mayıs Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü Eskişehir’de coşkuyla kutlandı. Atatürk Bulvarı’nda toplanan binler Odunpazarı Meydanı’na yürüdü, burada taleplerini haykırdı.

Hatay

Antakya’da 1 Mayıs kutlamaları için Doğuş Okulları önünde buluşan binlerce kişi miting alanının kurulduğu Selim Nevzat Şahin Anadolu Lisesi önüne yürüdü.

Mersin/ Tarsus

1 Mayıs Tertip Komitesi’nin çağrısıyla Aznakay Parkı’ndan, miting alanı olan Cumhuriyet Meydanı’na yürüyüşün gerçekleştirdildi.

Samsun

Ray Blokları’nda toplanan binler Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü. Yürüyüşe 39 haftadır gasp edilen tazminatları için her hafta eylem yapan Makro Market işçileri de katıldı.

Miting, halaylar ve horonlarla sona erdi.

Trabzon

1 Mayıs binlerce kişinin katılımıyla Atatürk alanında coşkuyla kutlandı.

Trabzon Halkevi “Halkız, hakkımız olanı alacağız” pankartıyla yürürken, kadınların katılımının yoğun olduğu kortejde Halkevci Kadınlar “Emek, meydan, sokak bizim” pankartını büyük bir coşku ile taşıdı. Mitinge kendi dövizlerini hazırlayarak katılan çocuklar ise ilgi odağı oldular.

Sürmene’de açılan ve yeni etapların eklenmesi ile büyüyen çöp tesislerine karşı, kurdukları Çamburnu Doğa Kültür Sanat Derneği ile doğasını, yaşam alanlarını koruyan Sürmeneliler Halkevi kortejinde buluştu. “Trabrikab çöp tesisi bir cenneti katletti” sözlerini keşana işleyerek katılan Sürmeneliler büyük ilgi topladı.

Trabzon Halk Tiyatrosu’nun da içerisinde bulunduğu tiyatro toplulukları “Sahnelere sığmıyoruz, Trabzon’a tiyatro sahnesi istiyoruz” diyerek 1 Mayıs yürüyüşüne katıldılar.

Emek ve meslek örgütlerinin konuşmalarının ardından Trabzon Demokratik Kadın Platformu adına yapılan ve “Çiçekli, danslı, ıslıklı devrimler yapalım” sözü ile biten konuşma kadınlar tarafından büyük alkış topladı.