Devrim emekçisi Tevfik Maviengin son yolculuğuna uğurlandı

Ct, 20/10/2018 - 15:08
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Ankara’da 1970’lerde devrimci mücadeleye katılan, hayatı boyunca mücadelenin içinde yer alan, Mamak Kayaş’ın cesur militanı, Beylikdüzü Halkevi’nin “Tevfik Abi”si Tevfik Maviengin, 6 Ekim’de tedavi gördüğü Ankara’da yaşamını yitirdi. Mücadele arkadaşları, ailesi ve sevenleri Tevfik Maviengin’i bugün (7 Ekim) mücadelesinin ilk yıllarını geçirdiği Mamak’tan uğurladı.

Tevfik Maviengin için Mamak Halkevi önünde gerçekleştirilen törene mücadele arkadaşlarından ve sevenlerinden oluşan çok sayıda kişi katıldı. Ezgilerle ve şiirlerle uğurlanan Mavinengin’in yaşamı ve anısı için saygı duruşu ile başlayan törende arkadaşları ve sevenleri söz alarak yaşamına dair konuşmalar yaptı. Dostluk Yardımlaşma Vakfı Başkanı Cahit Akçam, yaşamını anlattığı konuşmasında, 1970’lerden günümüze Maviengin’in devrimci mücadelenin içinde yer aldığını ve bir devrim emekçisi olduğunu belirtti. Kurucu üyesi olduğu Beylikdüzü Halkevi adına yapılan konuşmada da, mücadelesini sürdürme sözü verildi.

Konuşmaların ardından alkışlarla ve sloganlarla uğurlanan Maviengin, mücadele yürüttüğü Kayaş’a götürüldü. Tepecik Mezarlığı’na defnedilen Maviengin’in mezarı başında gerçekleştirilen saygı duruşunun ardından mücadele sözü ve alkışlarla tören sona erdi.