ÇHD susmadı, susmayacak

Çar, 23/01/2013 - 13:29
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

DHKP-C adı altında düzenlenen operasyonlarda hukuk dışı yollarla yapılan aramaların ardından gözaltına alınan ÇHD üye ve yöneticisi avukatların tutuklanması dün (22 Ocak Salı) Taksim’de yapılan kitlesel bir eylemle protesto edildi

DHKP-C adı altında Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), Halkın Hukuk Bürosu, İdil kültür Merkezi, Yürüyüş dergisi ve Halk Cephesi üyelerine yönelik olarak gerçekleştirilen operasyonlarda gözaltına alınan avukatlardan aralarında ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı’nın da bulunduğu 9 kişi tutuklandı.  Kapıları kırılarak, sabaha karşı yapılan baskınlar ve hukuk dışı uygulamalarla dernek ve bürolarında arama yapıldıktan sonra gözaltına alınan ve gözaltında da işkenceye maruz kalan avukatlar, “silahlı terör örgütüne üye olmak” gerekçesiyle tutuklandı.

Avukatların tutuklanması dün (22 Ocak Salı) 19.30’da ÇHD önünden başlayan ve Taksim Meydanı’nda son bulan bir eylemle protesto edildi. Eyleme gözaltıların yaşandığı ilk günden beri meslektaşlarını yalnız bırakmayan avukatlar, aralarında Halkevleri’nin de bulunduğu demokratik kitle örgütleri, siyasi partiler, sendika ve meslek odaları katıldı. Yürüyüşe Roseteks, hey Tekstil ve Teknopark işçileri de destek verdi. “1974’ten beri susmadık susmayacağız” yazılı pankartla gerçekleşen yürüyüş boyunca sık sık “Faşizme karşı omuz omuza”, “ÇHD susmadı, susmayacak” sloganları atıldı.

Taksim Meydanı’ndaki basın açıklamasını operasyon kapsamında gözaltına alınan; fakat serbest bırakılan Av. Güray Dağ okudu. Gözaltında işkenceye maruz kaldıklarını, gizlilik gerekçesiyle telefonlarına el konulduğunu ve polislerin bu telefonlardan başkalarına mesajlar attığını, dava dosyalarına ve defterlere el konulduğunu, Selçuk Kozağaçlı’nın hastanede yere yatırılarak 20 polisin üzerine çıkması ile zorla kan ve tükürük örneklerinin alındığını anlatan Dağ, “3 gün boyunca inanılmaz hukuksuzluklarla karşı karşıya kaldık” dedi. Her aşamada polisin belirleyiciliğine dikkat çekerek polis devleti olunduğunun belirginleştiğini ifade etti.

Yargılananın devrimci avukatlık ve ÇHD olduğunu söyleyen Dağ, “kozmik bilgi”, “ajanlık” gibi iddiaların öne sürüldüğünü; fakat sorguda kendilerine bunların değil, Engin Çeber’in, Hey Tekstil işçilerinin, Güler Zere’nin… davalarının sorulduğunu söyledi. Bu saldırının bütün muhalefete, tüm topluma gözdağı vermeyi amaçladığını da vurguladı.

Herkesi ÇHD ile dayanışma içinde olmaya davet eden Dağ, “Baskılar biz yıldıramayacak. ÇHD şubeleri kapanmayacak” dedi.

Basın açıklaması, Grup Yorum’un ezgileri ile sona erdi.

Halkevleri Basın Merkezi