"Çevreci tipler" dereleri temizledi

Per, 19/08/2010 - 10:17
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

4 yıldır sürdürdükleri mücadele ile vadilerine hidroelektrik santrali (HES) kurdurmayan Fındıklı halkı, “derelerimiz yalnız özgür değil, hem özgür hem temiz akacak” sloganıyla yeni bir çalışma başlattı

Fındıklı Arılı köyü muhtarı ve halkı, Fındıklı Derelerini Koruma Platformu üyeleriyle birlikte başlattıkları çalışma kapsamında derenin çöplerini topladı. Köyün gençleri ve yaşlıları “Dereler bizimle temiz ve özgür akacak” yazılı pankart arkasında köy meydanında toplandı, ardından dere boyu yürüyerek kimi zaman da dere içine girerek dereyi temizledi. Rize’nin Fındıklı ilçesi köylerinde merkezi bir çöp toplama sistemi bulunmuyor Köylüler bu yüzden çöplerini yok etme sorunuyla baş başa kalıyor.

Çöp toplama çalışmasının ardından Arılı köyü halkı bir basın açıklaması yaptı. Eylemde ilk söz alan Fındıklı Derelerini Koruma Platformu temsilcilerinden Hüseyin Acar, “Biz Arılılar doğamıza verilen zararın karşısında dimdik durduk. HES’leri vadilerimize yaptırmadık. Bundan sonra da atık suların, kanalizasyonların, çöplere dereye akıtılmaması için, derelerimizin temiz ve özgür akması için biz bir temizlik kampanyası başlattık. Bugün Arılı’da temsili olarak başlattığımız çalışmayı diğer köylerimize de yayacağız” dedi. Başbakan’ın Rize İkizdere’de HES karşıtlarına “çevreci tipler” olarak seslenmesine de değinen Acar “Biz su doğanındır ekosistemindir bizimdir diyoruz. Ama bu sulara illaki HES yapacağız diyen tiplere karşı bizim ahlakımız da tipimiz de değişiktir. Daha da değişecektir. Bizler bu yöre insanı olarak suyumuza, onurumuza, geleceğimize sahip çıkmaktan gurur duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

”Sorumluluklarını yerine getirseler biz ‘çevreci tiplere’ iş düşmez”
Söz alan Avni Ertaş ve Şenol Terzioğlu ise; ‘dereler hem özgür hem temiz akacak’ diyerek yola çıktıklarını vurguladılar. Derelerin temizliği konusunda kamu kurumlarının sorumlu olduğunu belirten Ertaş “Eğer kaymakam, ilgili bakanlık ve müdürlükler üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirirlerse biz ‘çevreci tiplere’ de iş kalmaz. Evet biz çevreci tipleriz köylerde Ayşe Teyzeleriz, Fatma Teyzeleriz, Ali Amcayız Hasan Amcayız. İşte biz böyle acayip acayip tipleriz. 3 yıldan beri Fındıklı’da HESçilere kazma vurdurmuyoruz. Aynı zamanda deremizi, suyumuzu geleceğimizi kirletmeyerek sahipleniyoruz” dedi. Şenol Terzioğlu ise derelerin temizliğinin sağlık boyutunun ihmal edilmemesi gerektiğini belirterek, sağlığın toplumsal bir konu olduğunu ve devletin vatandaşlarını sağlıklı insanca bir çevrede yaşamasından sorumlu olduğunu belirtti. Bu noktada altyapı yatırımlarından da sorumludur diyen Terzioğlu bu kampanyada kamu kurumlarının görevlerini yerine getirmesine dönük çalışmalar yapacaklarını belirtti.