CANAN KAFTANCIOĞLU’NUN YANINDAYIZ!

Pa, 28/06/2020 - 22:59
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nin CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında sosyal medya paylaşımları nedeniyle verdiği 9 yıl 8 aylık hapis cezası kararı AKP'nin yenilgisiyle sonuçlanan 23 Haziran İstanbul seçimlerinin birinci yıldönümünde İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi tarafından usul ve esas yönünden isabetli bulundu. Son kararı Yargıtay verecek.

 

Kararın gerekçesi ve açıklandığı gün saray rejiminin yargı üzerindeki tahakkümünü gösteren yeni bir resim olarak hafızalarımızda yer alacaktır. İstinaf mahkemesinin onama kararının açıklandığı tarihin İstanbul seçimlerinin AKP tarafından kaybedilişinin yıl dönümüne denk gelmesi “tesadüf” değildir. AKP’ye politik yenilgi yaşatan siyasi muhaliflerinin, siyaset hakkını göstere göstere gasp etmeye çalışması, Kaftancıoğlu üzerinden tüm muhalefete verilen mesajdır.

 

Savunma haklarını talep eden Baro Başkanları ve avukatlara Ankara girişinde reva görülen muamele ne ise Canan Kaftancıoğlu hakkında verilen onama kararı aynı hukuksuzluk anlayışının devamıdır. Karar üzerine yandaş medyada ve sosyal medyada başlatılan linç kampanyası planlı bir saldırı politikasının uygulamaya koyulduğunu göstermektedir.

 

AKP iktidarı İstanbul halkının iradesini gasp etmeye çalışmış ancak başaramamıştır. İstanbul, faşizme, halk iradesinin gaspına, iktidarın kent üzerinde kurduğu gasp ve talan düzenine hep birlikte itiraz etmiş, birlikte kazanmıştır. Canan Kaftancıoğlu yalnız değildir. Hep birlikte mücadele etmeye devam edeceğiz.

 

Barışın, kardeşliğin, özgürlüğün ve demokrasinin hakim olduğu bir ülkeyi kurmak için mücadelemizi hep birlikte büyütmeli, ayrımcı, ötekileştirici ve kutuplaştırıcı politikalara izin vermemeliyiz.

 

Kendisine muhalif olan tüm kişilere ve kurumlara karşı yargıyı bir baskı ve tehdit unsuru olarak kullanmayı aleni hale getiren AKP iktidarı aynı zamanda kinci, intikamcı ve ayrımcı bir politik hat örmektedir.

 

Halkevleri 1. Bölge Temsilcisi Hasan Pulat