"Bush" değil ama "Bush Yakalama Timi" yargılanıyor!

Sa, 21/09/2004 - 01:00
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Hatırlanacağı üzere kendilerine “Bush Yakalama Timi” adını veren Halkevi üyeleri, NATO zirvesi nedeniyle ülkemize gelen ABD Başkanı Bush’u yakalayıp, insanlığa karşı işlediği suçlar nedeniyle yargılanmasını sağlamak amacıyla bir dizi faaliyet gerçekleştirmişti. Bu kapsamda tim üyeleri, Bush’un ülkeye ilk girişi yapması beklenen Ankara Esenboğa Havaalanı’nda 24.06.2004 günü bir tatbikat gerçekleştirmiş, ancak bu tatbikat sırasında 5 tim üyesi polisler tarafından gözaltına alınmışlar, Bush’u yakalamak amacıyla hazırladıkları ağlarına ve üniformalarına el konulmuştu.

Çubuk Cumhuriyet Savcılığı Tim Üyelerine Dava Açtı !

Çubuk Cumhuriyet Savcılığı, “İzinsiz toplantı ve gösteri yürüyüşü yapmak” suçlamasıyla, 24.06.2004 günü Ankara Esenboğa Havaalanı’nda gözaltına alınan 5 tim üyesi hakkında Çubuk Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açtı.

Çubuk Cumhuriyet Savcılığı 16.07.2004 tarihli iddianamesinde; “Havaalanı Dış Hatlar A Terminali Gelen Yolcu Salonu önünde tek tip turuncu gömlekler giyen tim üyelerinin, ‘Bush insanlığa karşı suç işlemiştir, işkencecidir, onu arıyoruz, hakkında yakalama soruşturması var’ diyerek bağırdıklarını, yolu trafiğe kapatarak yolcuların giriş çıkışlarını ve trafiği engelledikleri” iddiasıyla, tim üyelerinin 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası’nın 28/1 maddesi uyarınca cezalandırılmalarını talep etti. Anılan madde, 3 yıla kadar hapis ve para cezası öngörmekte.

Savcılık ayrıca; timin üniformalarına, tatbikatta ölçüm için kullanılan metrelere ve Bush’u yakalamakta kullanılacak ağlara da el konulmasını talep etti.

Bush Yakalama Timi; “Böyle Olacağını Bilseydik, Bush’dan Önce Recep Tayip Erdoğan’ı Yakalardık !"

Halkevleri Bush Yakalama Timi üyeleri ise, haklarında açılan davayla ilgili yaptıkları açıklamada;

Hukukun ve adaletin gereği, bizlerin değil, insanlığa karşı suçlar işlemiş olan ABD Başkanı Bush’un yargılanmasıdır ! Bizler, yasaların ve insanlık vicdanın verdiği yetkiye dayanarak NATO zirvesi için ülkemize geleceğini duyduğumuz Bush’u yakalamaya karar verdik ve o gün Ankara Esenboğa Havaalanı’nda bunun tatbikatını yapıyorduk. Ne yolu trafiğe kapattık, ne de yolcuları rahatsız ettik. Aksine orada bulunan vatandaşlardan büyük destek gördük. Asıl yolu trafiğe kapatan ve halkı rahatsız eden Bush ve NATO zirvesi için ülkemize gelen diğer liderler ve onlara yaranma telaşında olan AKP hükümetidir. NATO zirvesi sürecinde Ankara ve İstanbul’da halkın yaşadığı mağduriyet ne çabuk unutuldu ? Bulvarlar, caddeler bariyerlerle kapatıldı, halka yasak bölgeler ilan edildi, kentin her yanında keyfi polis devleti uygulamaları yaşandı. Ama yargılanan biz olduk. Böyle olacağını bilseydik, Bush’dan önce Recep Tayip Erdoğan’ı yakalardık !"

dediler.

Tim Üyeleri Davaya Katılacak ve Eylemlerinin Haklılığını Savunacak !

Çubuk Asliye Ceza Mahkemesi 2004/483 Esas sayılı dosyasında açılan davanın duruşması 26.10.2004 günü saat 10.00 da yapılacak. Davada her biri Halkevleri Derneği üyesi olan; Av. Ender Büyükçulha, Av. R. Gökçe Yılmaz, Mehmet Yördem, Hasan Kurt ve Kenan Demir yargılanmakta.

Şimdi Bush Yakalama Timi üyeleri, duruşma için savunma hazırlığı yapmakta. ABD Başkanı Bush’un davaya “müdahil” olarak katılıp katılmayacağı ise henüz belirsiz…