Borçka Halkevi: Karantina uygulanması için neden 24 saat beklendi?

Cu, 03/04/2020 - 13:28
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Artvin Borçka'da 02.04.2020 tarihi saat 24:00 itibariyle 15 gün boyunca alınan karantina kararı hakkında Borçka Halkevi açıklama yayınladı:
Değerli Borçka HalkıBilindiği üzere tüm insanlığın ortak sorunu haline gelen Covit19 virüsünün neden olduğu salgın tehdidi ile maalesef ülkemiz gibi ilçemiz de karşı karşıya. Salgın vakalarının artması nedeniyle Artvin Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu ilçemiz için karantina uygulaması kararı almıştır. 02.04.2020 tarihi saat 24:00 itibariyle uygulamaya konulacaktır.

Öncelikle Borçka Halkevi olarak bu karantina süresi boyunca ve sonrasında bu salgının yaratacağı her türlü sorunla mücadele etmek için Borçka Halkı ile birlikte üzerimize düşen her türlü sorumlulukları var gücümüzle yerine getirmeye hazır olduğumuzu belirtmek isteriz. Bu karantinadan daha sağlıklı ve daha güçlü çıkabilmemizin tek yolunun dayanışma olduğunun da bilincindeyiz.
Kentimizde ilk virüs vakası görüldüğü kulaktan kulağa yayıldığında kentimizin sağlığı ile ilgilenenler çoktan vakadan haberdardı.

Dün alınan karar daha erken alınabilirdi. Ayrıca alınan bu karantina kararı bile salgınla mücadelede ne kadar iş bilmez ve yetersiz olduklarının kanıtıdır. Dün gece alınmış, bu gece uygulanacak bu kararın duyulması üzerine 15 gün boyunca karantinada kalmak istemeyenlerin kenti terk ettiği duyumlarını alıyoruz. Karantinanın uygulanması için neden 24 saat beklenilir? 24 saat beklemek gerekiyorsa neden duyurusu erkenden yapılır? Bu iş bilmezlik ile bu salgınla mücadele edilemez.
Kentimizde virüsle mücadele ile ilgili alınan her kararın arkasındayız ancak halkın daha çok bilgilendirilmesi, karalı adımların atılması, toplumun mücadeleye dâhil edilmesi gerekir. Halka evde kal demek mücadelede yeterli değildir. Halkın ihtiyaçları ücretsiz karşılanmalı, çalışanların işe gitmemesi için ekonomik destek sağlanmalı. Ekonomik sıkıntıda olanların evde kalması için evde kalma koşullarının sağlanması gerekmektedir. Kısaca halkın kira, fatura ve borç derdi olmamalı ki evde kalınsın Ancak bu şekilde virüsle mücadele edilebilir.

Sürecin takipçisi olacağız ve salgın ile mücadele de ne gerekiyorsa yerine getireceğiz