Binlerce kitap binlerce insanla buluşuyor: Okumak özgürleştirir

Çar, 16/01/2019 - 12:15
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Kuruluşumuzun 87. yılı dolayısıyla "Okumak Özgürleştirir" başlıklı bir kitap kampanyası başlattık 

Kuruluşumuzun 87. yıldönümünde insanlığın ortak zenginliği olan edebiyat eserlerini okumayı artırmayı, yazarlarını tanıtmayı, edebiyat konuşulmasını, tartışılmasını teşvik etmeyi hedefleyen bir kampanya, bir “okuma ve paylaşma seferberliği” düzenliyoruz. Yazarlar, sanatçılar kitap önerileriyle kampanyaya katılıyor. 

87 yıldır binlerce insana okuma yazma öğreten, yüzlerce kitabın yayımlanmasını sağlayan, edebiyat dergileri çıkaran, birçok yazarın, şairin edebiyata adım atmasına vesile olan Halkevleri’nin başlattığı “Okumak özgürleştirir” kampanyası ile "binlerce kitap binlerce insanla buluşacak”. 

15 Ocak’ta başlayacak ve Şubat ayı sonuna kadar devam edecek kampanyamızda yazar, şair, sanatçı ve akademisyenlerden hayatlarına dokunan, yaşamlarını etkileyen okunmasını önemsedikleri kitaplardan oluşan önerilerini alarak herkesin yararlanabileceği kalıcı bir okuma kılavuzu oluşturacağız. 

Kampanyaya katılmak isteyenler şimdiye kadar onları en çok etkileyen, en çok sevdikleri kitabı ya da kitapları bağışlayacaklar. Ülkenin dört bir yanında sürecek kitap toplama çalışmaları sonucu okullarda, çeşitli kurum ve yerleşim bölgelerinde kütüphaneler/kitaplıklar kuracağız. 

Kampanya sırasında edebiyat günlerinden söyleşilere ve imza günlerine, kitaplarla katılım gösterilecek tiyatro oyunları ve konserlere kadar pek çok etkinlik de düzenleyeceğiz. Yine Halkevleri şubelerinden başlayarak okuma/okur gruplarının oluşumu da teşvik edeceğiz. 

Halkevleri herkesi kampanyaya katılmaya çağırıyor;   

“Kuşaklar boyu milyonlarca insan kitaba Halkevi şubelerinin kütüphanelerinde ilk kez dokundu. Dünya edebiyatını ve kendi ülkemizin değerlerini tanıdı. 

Bu değerli, yaşayan miras hepimizin. 

Şimdi Halkevleri olarak 87. Kuruluş yıldönümümüzde bir kez daha “okuma seferberliği” başlatıyoruz. 

Haydi ülkemizin dört bir yanında başlayacak okuma seferberliğine sen de katıl.” 

Kampanya sosyal medya hesaplarından yazar, sanatçı ve akademisyenlerin kitap önerileri video ve yazılı olarak paylaşılıyor . 

Kitap bağışı yapmak, kampanyaya katkı sunmak isteyenler sosyal medya hesaplarından ve Halkevleri şubelerinden iletişim kurabilir. 

 

Kampanya sosyal medya hesapları: 

 

Twitter: https://twitter.com/OOzgurlestirir 

 

Facebook: https://www.facebook.com/okumakozgurlestirir/ 

 

Instagram: https://www.instagram.com/okumakozgurlestirir/ 

 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCBL1qfrwF6ioxcnQAznNJhw 

 

İletişim için telefon:   

 

İstanbul Halkevi: 212-2458265 

 

Halkevleri Genel Merkezi: 312-4192717 

 

Kampanya için yayınlanan videoların bazıları:  

 

HaydarErgülen: https://www.youtube.com/watch?v=f1yv6QXVchs 

 

HüsnüArkan:https://www.youtube.com/watch?v=v42fMoDTSEw 

 

TilbeSaran: https://www.youtube.com/watch?v=4wCZSwtZl5M 

 

ErcanKesal: https://www.youtube.com/watch?v=9Zm0UIp3kyw