Beyoğlu halkı Taksim İlkyardım için İlçe Sağlık Müdürlüğü önünde eylem yaptı

Per, 30/10/2014 - 17:37
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Geçtiğimiz yılın Eylül ayından beri kapalı olan Taksim İlkyardım Hastanesi'nin tekrar açılması için yürütülen mücadele devam ediyor. Beyoğlu Kent Savunması ve Cihangir Park Forumu hastanenin yeniden açılması talebiyle bir dizi forum, toplantı, eylem ve imza kampanyası düzenliyor.

Taksim İlkyardım Hastanesi ile ilgili ihalenin 15 Ekim'de yapılacağı haberi basında yer alması üzerine, Beyoğlu Kent Savunması bileşenleri 30 Ekim Perşembe günü ihale hakkında bilgi almak için Beyoğlu İlçe Sağlık Müdürlüğü önünde eylem yapma ve yetkilililerle görüşme kararı aldı. Saat 13.30'da Taksim İstiklal Caddesi üzerinde bulunan ilçe sağlık müdürlüğü önünde buluşan Beyoğlu Kent Savunması ve Beyoğlu halkı burada bir basın açıklaması yaptı.

Beyoğlu Kent Savunması adına açıklama yapan Eren Can “ Taksim İlkyardım Hastanesi için 30 Eylül tarihinde yaptığımız bilgilendirme başvurusuna Sağlık Bakanlığı, ihalenin yapıldığını söyledi. Fakat, bir süre sonra gazetelerde ihalenin, 15 Ekim tarihinde kapalı ihale usulüyle yapılacağı haberi çıktı. İhalenin üzerinden 15 gün geçmesine rağmen tarafımıza herhangi bir bilgilendirme yapılmamıştır. Bu nedenle bugün buraya mahalle muhtarları, mimarlar, avukatlar, hekimler, Taksim İlk Yardım emekçileri, eczacılar, mahalle esnafı, Cihangir sakinleri ve İstanbullular olarak halktan gizlenerek devam eden ihale süreci, söylenen yalanlar konusunda sorularımızı sormak ve taleplerimizi ifade etmek için geldik” dedi.

Yapılan açıklamanın ardından İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun da aralarında bulunduğu heyet Beyoğlu İlçe Sağlık Müdürlüğü ile görüşmeye girdi.

Yapılan görüşmenin ardından yapılan açıklamada “Heyet olarak Beyoğlu İlçe Sağlık Müdürü Dr. Akansu Çiğdem Gür ile görüşme yaptık. Görüşmede ilçe sağlık müdürü hastanenin açılmasını kendisinin de istediğini Beyoğlu Kamu Hastaneleri Birliği'nin ihale sürecinde bilgi sahibi olduğunu kendisinin bilgi sahibi olmadığını ifade etmiştir. Bilgi edinme başvurusunda bulunduğumuzu Ağustos ayında ihale yapıldığını ancak gazetelerde 15 Ekim'de de ihale yapıldığını okuduğumuzu söyledik. İlçe sağlık müdürü Ağustos ayında yapılan ihalenin iptal edildiğini 2 ay içinde ihale yapılacağını henüz sonuçlanan ihale işlemi olmadığını ifade etti. Hastane bahçesinin korunmasını istediğimizi, kamu hastanesi olarak hastanenin yeniden açılmasını istediğimizi ifade ettik. Kendisi hastanenin kamu hastanesi olarak yeniden açılacağını ancak en az 2 yıl süreceğini söyledi. Biz de acilen bir bina kiralanarak hastane faaliyetin verilmesi gerektiğini söyledik. Basın metnimizi dilekçe olarak kendisine sunduk. Taleplerimizi içeren el ilanımızı da okuması için ilçe sağlık müdürüne bıraktık. Konunun takipçisi olacağımızı söyleyerek görüşmeden ayrıldık” denildi.

Yapılan açıklamanın ardından “O hastane buraya gelecek, sağlık haktır engellenemez, bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları ile eylem sona erdi.

Eylemde okunan basın açıklamasının tam metni:

Sevgili Beyoğlu Sakinleri, Sevgili Basın Mensupları,

Taksim İlkyardım Hastanesi geçtiğimiz yılın Eylül ayından beri kapalı. Taksim bölgesinin en önemli konumundaki ilk yardım hastanesi, henüz plan-proje aşaması tamamlanmadan ve hiç bir alternatif önlem alınmadan, Sağlık Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Beyoğlu Belediyesi’nin kararıyla apar topar taşındı ve bölge adeta cezalandırılır gibi hastanesiz bırakıldı.

Tam bir senedir, hem semt sakinleri hem de İstanbul’un en merkezi, en kamusal bölgesi olması nedeniyle burayı kullananlar olarak en temel hakkımız olan sağlık hakkından mahrum bırakılmış durumdayız. Hastanesiz kalmak hepimiz için büyük bir tehlike arz ediyor.

Taksim İlkyardım Hastanesi için 30 Eylül tarihinde yaptığımız bilgilendirme başvurusuna Sağlık Bakanlığı, ihalenin yapıldığını söyledi. Fakat, bir süre sonra gazetelerde ihalenin, 15 Ekim tarihinde kapalı ihale usulüyle yapılacağı haberi çıktı. İhalenin üzerinden 15 gün geçmesine rağmen tarafımıza herhangi bir bilgilendirme yapılmamıştır.

Bu nedenle bugün buraya mahalle muhtarları, mimarlar, avukatlar, hekimler, Taksim İlk Yardım emekçileri, eczacılar, mahalle esnafı, Cihangir sakinleri ve İstanbullular olarak halktan gizlenerek devam eden ihale süreci, söylenen yalanlar konusunda sorularımızı sormak ve taleplerimizi ifade etmek için geldik.

Sağlık Bakanlığı'na Soruyoruz:

1-    Beyoğlu sakinlerinin, mahalle muhtarlarının, çevre esnafı ve özellikle eczacıların, şehrin en merkezi ve kamusal alanı olması nedeniyle yolu her gün Taksim'e düşen milyonlarca İstanbullunun haberi olmadan ihalesi yapılan bu proje ne zaman hayata geçecek? Aldığımız duyumlara göre 4 yıldan önce hastane inşaatı bitirilemez deniyor. Beyoğlu Kent Savunması olarak soruyoruz; dünyanın en gereksiz ve devasa projelerinden Aksaray’ı geceli gündüzlü çalışıp 1 yılda bitiriyorsunuz, ama devletin sorumululuğunda olan sağlık hizmetini vermek için acil yapılması gereken bir hastaneyi 4 yıldan önce nasıl bitiremezsiniz?

2-    İhalenin üzerinden iki haftadan fazla zaman geçmesine rağmen konuyla ilgili neden hiçbir açıklama yapılmadı? Bir kamu ihalesi nasıl kapalı ihale usulüyle yapılır? Ve bir bakanlık vatandaşına yapılmayan ihalenin ypılmış olduğunu söyleyerek nasıl yalan söyler?

3-    Deprem toplanma noktası olarak kullanılan hastane bahçesi yeni projede korunacak mı?

4-    Her gün milyonlarca insanın uğrak yeri olan Taksim'de yeni yapılacak hastane acil müdahale ve ilkyardım hizmeti vermeye devam edecek mi?

5-    Ve en önemlisi Beyoğlu'nun tek kamusal hastanesi olan Taksim İlkyardım Hastanesi kamusal hizmet vermeye devam edecek mi?

Bu soruları bütün kamuoyunun önünde muhatabı olan Sağlık Bakanlığı’na soruyoruz. Bu soruların yanıtlarının da, taleplerimizin de peşini bırakmayacağız. Mücadeleye devam edeceğiz.

Bölge sakinlerine, basına ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.

BEYOĞLU KENT SAVUNMASI