Beyoğlu halkı Taksim İlkyardım Hastanesi'ni geri istiyor

Pa, 21/09/2014 - 21:29
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Beyoğlu halkı hastanesi için yine Taksim İlkyardım önündeydi. Yüzlerce mahalleli hastanelerinin biran önce yeniden yapılmasını isteyerek acil taleplerini sıraladı. Bir ay içerisinde bir adım atılmazsa Sağlık Bakanlığı’na gideceklerini söyledi

Beyoğlu halkı hastanesi için mücadeleye devam ediyor. Bugün (21 Eylül) Taksim İlkyardım Hastanesi önünde biraraya gelen bölge halkı, odalar ve hastane çalışanları hastanenin biran önce yeniden hizmete açılmasını talep etti. Bir yıldır bir hastanenin olmadığı mahallede yaşayanlar Cihangir Forumu, Beyoğlu Kent Savunması ve İstanbul Kent Savunması’nın çağrısıyla basın açıklaması ve forumda buluştu.

Basın açıklamasında 2013 yılının Eylül ayından beri kapalı olan hastanenin acilen yeniden açılmasını isteyen savunma ve bölge halkı acil taleplerini ilan etti. Mahalleli, hastane yeniden yapılırken özel değil bir kamu hastanesi olarak geri getirilmesini, mahallenin afet toplanma alanı olarak kullanılan hastane bahçesinin aynen korunmasını, hastane dahil olmak üzere bölge gerçekleştirilecek olan plan ve projeler hakkında halkın doğrudan katlım sağlayabileceği, açık, şeffaf ve demokratik bir süreç işletilmesini, yeni hastane yapılana kadar bölge halkının ilkyardım ve sağlık hizmeti ihtiyacını karşılayabilecek bir sağlık birimi kurulmasını ve sağlık turizmi değil, ilkyardım ve acil müdahale işlevlerini koruyan bir sağlık hizmetini verilmesini istedi.

Basın açıklamasının ardından söz mahallede yaşayanlara geçti. Söz hakkı alan bir kadın eşinin bu hastanede yaşamını yitirdiğini ve hastalığı süresince bu hastanede iyi bakıldığını, evine yakın olduğu için eşi ile ilgilenebildiğini şimdi kendisinin 72 yaşında ve yalnız bir kadın olduğunu söyleyerek hastanesini geri istediğini, her toplanıya eyleme katılacağını söyledi.

Ağahamam karşısında oturan ve tansiyon hastası olduğunu söyleyen bir kişi ise 1 buçuk yıldır mağdur olduklarını belirtirken “Hastanemizi yandaşlara peşkeş çekmelerine, satmalarına izin vermeyeceğiz. 12 senedir yediler içtiler hastanemizi de götürmelerine izin vermeyeceğiz” dedi.

Mahallelinin ardından söz alan Dev Sağlık İş Genel Sekreteri Gürsel Şahin, AKP’nin işçileri rant alanı olarak gördüğü gibi yeşil alanları ve suları da rant olarak gördüğünü ve son olarak hastaneleri de halkın elinden almaya çalıştığını belirtti. İktidarı mahallede yaşayanların sesine kulak vermeye çağıran Şahin, “Şunu bilsinlerki bu halk dün iki tane ağaç dedikleri alana sahip çıktıkları gibi hastanesine de sahip çıkacak, çünkü yaşam haktır, yaşam hakkı hiçbir insanın elinden alınamaz” dedi. Son olarak “Kalp krizi geçiren bir insanı nasıl hastaneye yetiştireceksiniz? Burada ölecek insanların sorumluluğunu nasıl alıyorsunuz?” diye soran Şahin ekledi: “Alırsınız çünkü sizin gözünüzü hırs bürümüş”

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun da destek verdiği eylemin sonunda Beyoğlu Kent Savunması adına konuşan Deniz Özgür, imza toplamaya devam edeceklerini, topladıkları imzaları sağlık müdürlüğüne teslim edeceklerini belirterek, bir ay içerisinde herhangi bir adım atılmazsa Sağlık Bakanlığı önüne gideceklerini söyledi.