Eğitim Hakkı Anasayfa

Batıkentliler imam hatip istemiyor

Pa, 08/09/2013 - 18:50
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Batıkentliler, Turgut Özal Mahallesi’nde Hacı Bektaşi Veli İlköğretim Okulu’nun içine yapılmak istenen imam hatip ortaokuluna karşı “Mahallemizde imam hatip istemiyoruz” diyerek yürüyüş yaptı

Gezi direnişi ile birlikte Ankara Batıkent’te 9 ayrı mahallede örgütlenmeye başlayan halk meclislerinden Turgut Özal Mahallesi Halk Meclisi, Batıkent’teki yeni yerleşim yerlerinden biri olan ve şu an 35-40 bin nüfusa sahip Turgut Özal Mahallesi’nde yeni açılacak olan Hacı Bektaşi Veli İlköğretim Okulu içerisine imam hatip ortaokulu açılacağını öğrendi.

İlk adı Yuva İlköğretim Okulu olan; ancak daha sonra Hacı Bektaşi Veli İlköğretim Okulu olarak adı değiştirilen okulun içinde imam hatip ortaokulunu istemeyen Turgut Özal Mahallesi Halk Meclisi, 2 hafta önce yaptığı meclis toplantısında imza kampanyası başlatma kararı aldı.

İmza kampanyasına devam ederek durumdan haberdar olmayan mahallelileri bilgilendiren Halk Meclisi, 7 Eylül’de de “Mahallemizde imam hatip istemiyoruz” diyerek bir yürüyüş gerçekleştirdi. Batıkentliler saat 11.00’da Batıkent Metro İstasyonu’nda buluştu.

Eylemde ODTÜ’de yaşanan polis saldırısı da kınandı ve ODTÜ’lüler ile 100. Yıl İnisiyatifi’ne destek mesajı gönderildi.

Hacı Bektaşi Veli İlköğretim Okulu önüne gelindeiğinde basın açıklaması gerçekleştirildi. Basın açıklamasını Turgut Özal Mahallesi Halk Meclisi adına emekli öğretmen Abdullah Karabacak okudu.

Her geçen gün nüfusu artan, buna rağmen eğitim alanında yeterince olanağa sahip olmayan, okulların yetersiz olduğu Turgut Özal Mahallesi’nde, yeni açılan Hacı Bektaşi Veli İlköğretim Okulu’nun 2 katının imam hatip ortaokulu yapılmak istendiğini belirten Karabacak, “Bizler, mahallemizde gerici eğitim istemiyoruz, çocuklarımızın eşit, parasız, bilimsel, anadilde, demokratik, laik, çağdaş bir eğitim görmesini istiyoruz” dedi.

4+4+4′ün birinci yılında, 136 bin öğrencinin örgün eğitimden uzaklaşmak zorunda kaldığını, okulların açılmasına çok kısa bir zaman kalmasına rağmen hala 650 bin lise öğrencisinin okulsuz olduğunu belirten Karabacak, AKP’nin karanlık eğitim sisteminde çocuklarının heba olmasını istemediklerini belirtti.

Hacı Bektaşi Veli İlköğretim Okulu içerisinde imam hatip ortaokulu istemediklerini ve sonuna kadar mücadele edeceklerini belirten mahalleliler, 11 Eylül Çarşamba günü 14.00’da topladıkları imzaları İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne götürecek.

Mahalleliler sık sık “Eşit, parasız, bilimsel, anadilde eğitim”, “Bilimsel eğitim istiyoruz”, “Gerici eğitim istemiyoruz”, “Eğitim haktır, AKP karanlıktır”, “AKP elini eğitimden çek”, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” sloganları attı.


Halkevleri Genel Merkezi
Konur Sokak No:8/9 Kızılay, Ankara
Telefon: 312-4192717 Faks: 312-4193207 Eposta: bilgi@halkevleri.org.tr
Bağışlarınız için; İş Bankası (Ankara) Meşrutiyet Şubesi 785989 nolu hesap