Batıkent'i gericilere teslim etmeyeceğiz!

Sa, 28/09/2004 - 01:00
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

            BATIKENT HALKI HALKEVİNE SAHİP ÇIKTI

  

           AKP’nin Halkevlerine karşı yürüttüğü saldırıların bir parçası olan, Batıkent Halkevi’nin yerinden edilme girişimi, geçtiğimiz Pazar günü saat 14.00’de Batıkent metrosunda yapılan bir basın açıklamasıyla protesto edildi.

            Basın açıklamasına katılan 150 kadar Halkevci ve mahalle sakini, AKP’li Belediye Başkanı Ahmet DUYAR’ın saldırı ve yıldırma politikalarına karşı, mahallelerini gericilere teslim etmeyeceklerini ve halkevlerine sahip çıkacaklarını duyurdu.

            Halkevciler; “Baskılara Boyun Eğmeyeceğiz”, “Batıkent Bizimle Özgürleşecek” sloganları eşliğinde Halkevine doğru yürüyüşe geçti.

            Yürüyüşün ardından, Metin Yılmaz, Ahu Sağlam ve İlker Halkevi müzik grubu da, türküleriyle Batıkent Halkevine destek verdi.

            AKP”li Yenimahalle Belediyesi, mart ayına kadar sözleşmesi olduğu halde Batıkent Halkevini 15 yıldır faaliyet yürüttüğü binasından çıkartmak için uğraşıyor. Batıkent halkı, Halkevine yönelik girişilen bu saldırıya imza toplayarak halkı da katmaya çalışan belediyeye karşı tepkisini basın açıklamasıyla gösterdi.

 

BASINA VE KAMUOYUNA

 

Kuruluş tarihi olan 1932 yılından beri ilericilerin ve aydınların mevzisi olmuş Halkevleri 72 yıllık tarihi boyunca birçok sanatçı, aydın ve kültür adamı yetiştirmiş, her zaman hurafelerin ve karanlığın değil bilimin ve aydınlığın yanında yer almıştır. Yaşar Kemal’in Muhsin Ertuğrul’un Adile ve Selim Naşit kardeşlerin, Aliye Rona’nın; Münir Özkul’un, Rüştü Asyalı’nın ve adını sayamadığımız bir çok aydının ve sanatçının yetişmesine katkı sunmuş, açılıp kapatmalarla dolu maceralı süreçlere rağmen bugünlere gelmiş, Atatürk’ten bize miras kalmış en önemli kurumlardan biridir.

 

12 eylül askeri darbesindeki kapanışın ardından 1988 yılında mahkemede beraat ederek tekrar açılan Halkevleri 3. Diriliş Dönemi olarak adlandırılan bu dönemde de 100’e yakın şubesiyle halen faaliyetlerine devam etmektedir. 3. Diriliş Döneminin eseri olan Batıkent halkevi de 1990 yılından beri Batıkent’te Yenimahalle Belediyesi’nden  kiraladığı binada dernek faaliyetlerini yürütmektedir.

 

14 yıl boyunca iyi günler gibi kötü ve zor gübler geçirmiş olan Batıkent Halkevi ilerici ve demokrat yapısından hiçbir ödün vermeyerek emeğin ve ezilenin yanında yer almaktan asla geri durmamıştır. Aynı zamanda bir kiracı olarak gerekli yükümlülükleri yerine getirmiştir. Buna rağmen AKP’li Yenimahalle Belediyesi 2005 Mart ayında bitecek olan kira sözleşmesini hiçe sayarak 5 eylül 2004 tarihinde tahliye emri göndererek, 15 gün içinde binanın terk edilmesini istemiştir. Bu durum hukuka aykırı olduğu gibi, 15 yıllık bir ev sahibi ve kiracı ilişkisinde bile rastlanması son derece tuhaf olan bir hale işaret etmektedir. “15 gün içinde binayı boşaltmanız gerekmektedir” yazılı olan tahliye emrinde utanç verici olan bir diğer boyut da; 15 yıllık bir kiracının bir çadırı söker gibi bir anda çıkarılmaya çalışılmasıdır.

 

Ancak durum AKP’nin ve Halkevlerinin yapısı karşılaştırıldığında kiracı ve ev sahibi ilişkisinin dışına çıkarak politik bir nitelik taşımaktadır. Zira geçtiğimiz günlerde Zaman Gazetesi, Ortadoğu Gazetesi ve Samanyolu Televizyonunda Halkevleri aleyhinde asılsız haberler çıkmış ve hedef gösterme niteliği taşıyan bu haberlerin ardından böyle bir tahliye emrinin gelmiş olması asıl niyeti açıkça ortaya koymaktadır. Buradan doğru da; AKP’nin adalet anlayışı gericilere, kalkınma anlayışı da halkımıza değil, sömürgecilere, IMF’ye ve Dünya Bankası’na yarıyor. Çünkü biz biliyoruz ki; Halkevi binasının olduğu yerde Yeni Asya ya da aynı çizgideki bir başka kurum olsaydı; AKP’li Yenimahalle Belediyesi böyle bir tavır sergilemeyecekti. Dolayısıyla hukuka aykırılığının yanı sıra ilerici ve demokrat kimliğe yapılmış olan bu saldırı Halkevi nezdinde tüm ilerici ve aydınlara yönelmiştir.

 

Bizler Batıkent’liler olarak,

Çocuklarımıza kurslar düzenleyen, Körfez depreminde kamyonlarca yardım toplayan mahallemizin kadınlarıyla tiyatrolar yapan ve gericiliğin değil, ilericiliğin ve demokrasinin kültürünü üreten Halkevimizin karşı karşıya kaldığı tahliye kararını şiddetle protesto ediyor ve AKP’li Yenimahalle Belediyesi Başkanı Ahmet DUYAR’ı kınıyoruz!

 

BATIKENT BİZİMLE ÖZGÜRLEŞECEK!