Batıkent Halkevi şubesinin kapatılma kararı da İstinaf Mahkemesince ‘hukuksuz’ bulundu

Pt, 16/12/2019 - 19:59
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Ankara Valiliği, Halkevleri’nin Batıkent ve Seyran Umut şubelerini ve Mamak’ta bulunan Ethem Sarısülük Kütüphanesi’ni “izinsiz eğitim öğretim faaliyeti yapmak” iddiasıyla mühürlemişti. İstinaf’a taşınan davada, valiliğin istemini oy birliği ile reddeden mahkeme kararın hukuksuz olduğunu tescillemiş oldu.

 Ankara Valiliği tarafından oluşturulan komisyon tarafından şubeye girilerek, fotoğraflar çekilmiş ve arama yapılmıştı. Komisyon, Halkevleri yöneticilerinin yetki belgesi sorması üzerine yalnızca “Ankara Valiliği görevlendirdi” yanıtı verirken, herhangi bir belge gösterememişti.


Valiliğin gönderdiği komisyon, Batıkent Halkevi’nde bulunan ve çocuklar için sosyal ve kültürel faaliyetler için kullanılan sınıfı, Seyran Umut Halkevi’ni ve Tuzluçayır Mahallesi’nde bulunan Ethem Sarısülük Kütüphanesi’ni mühürlenmişti. Seyran Umut Halkevi’nde mühürleme işlemine tepki gösteren, aralarında Halkevleri Merkez Yürütme Kurulu üyesi Nebiye Merttürk’ün de bulunduğu dört Halkevci gözaltına alınmıştı.


Ankara Valiliği, İdare Mahkemesi’nin kararını İstinaf’a taşıdı. İstinafa taşınan davada, valiliğin istemini oy birliği ile reddeden mahkeme kararın hukuksuz olduğunu tescilledi.

Kararın ardından Batıkent Halkevi, bugün düzenlenen açılış etkinliğiyle birlikte dostlarıyla bir araya geldi. Açılış etkinliğinde konuşma yapan Batıkent Halkevi Şube Başkanı İlknur Kenez, Halkevleri’nin mücadelesine kaldığı yerden devam edeceğini kaydetti.


NE OLMUŞTU?

Ankara’da 1 Nisan 2018’de Seyran Umut Halkevi, Keçiören Halkevi, Batıkent Halkevi ve Mamak Ethem Sarısülük Kitaplığı “izinsiz eğitim-öğretim faaliyeti yürütmek” iddiasıyla hukuksuz birer oda mühürlenmişti. Ertesi gün ise sosyal medya paylaşımlarından mühürlerin söküldüğü anlaşıldığı gerekçesiyle söz konusu şubeler ve kitaplık tamamen mühürlenmişti.

 Halkevleri üye ve dostları 5 Nisan 2018’de Ankara İdare Mahkemesi’ne mühürleme kararlarının iptali istemiyle başvuruda bulunmuştu. Mühürleme işlemine ilişkin açılan davada mahkeme, söz konusu iddiaya ilişkin hiçbir somut delil olmadığını belirterek mühürleme işleminin iptaline karar vermişti.