Batıkent Halkevi’nde mühür gitti: “Her şey güzel olsun diye Halkevleri var olmaya devam edecek”

Pt, 17/06/2019 - 17:41
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Geçtiğimiz sene "izinsiz eğitim-öğretim faaliyeti yürütmek" gerekçesiyle mühürlenen Batıkent Halkevi, hukuk mücadelesinin kazanılmasının ardından bugün yeniden açıldı

Geçtiğimiz sene Ankara Valiliği, Batıkent, Keçiören, Mutlu’da bulunan Halkevi şubelerini ve Ethem Sarısülük Kütüphanesi’ni “izin eğitim-öğretim faaliyeti yürütmek” bahanesiyle mühürlemişti. Mühürleme işlemine ilişkin açılan davada mahkeme, söz konusu iddiaya ilişkin hiçbir somut delil olmadığını belirterek mühürleme işleminin iptaline karar vermişti.

Kararın ardından Batıkent Halkevi, bugün düzenlenen açılış etkinliğiyle birlikte dostlarıyla bir araya geldi. Açılış etkinliğinde konuşma yapan Batıkent Halkevi Şube Başkanı İlknur Kenez, Halkevleri’nin mücadelesine kaldığı yerden devam edeceğini kaydetti.

“87 yıllık tarihi çöpe atmayı denediler, beceremediler”


Kenez’in ardından söz alan Halkevleri Eş Genel Başkanı Dilşat Aktaş ise şubelerin mühürlenme gerekçesinin çocuklara yönelik düzenlenen atölyeler olduğunu belirterek “Ancak bugün görüyoruz ki bir yıllık hukuksal mücadele neticesinde kazanan laik-bilimsel eğitim hakkı mücadelesi oldu” dedi.

Aktaş, şubelerin mühürlenmesinin ardından şubelerde Mahir Çayan ve Deniz Gezmiş’in resimlerinin bulunması gösterilerek şube başkanlarının gözaltına alındığını anımsatarak şunları söyledi:

Hatırlarsınız: Türk Tabipleri Birliği, “Savaş bir halk sağlığı sorunudur” demişti. Evet, Halkevleri olarak biz de “Savaş bir halk sağlığı sorunudur” dedik ve yöneticilerimiz, üyelerimiz gözaltına alındı.

Bizler bu saldırıların hedefinde ne olduğunu biliyoruz. Bu saldırıların hedefinde Halkevleri’nin temsil ettiği değerler vardır. Eşitlik, özgürlük, demokrasi, laiklik ve barış mücadelesidir. Halkevleri, AKP iktidarının yaratmak istediği toplum için bir tehdittir. Bu nedenledir ki kamu yararı statümüz elimizden alınmak istenmiştir. İHH’ye, Deniz Feneri’ne, Ensar Vakfı’na olanaklar sunan iktidar bu ülkenin 87 yıllık tarihini, birikimini, bu ülkeyi kadınlarla, gençlerle, bu ülkenin gerçek değerleriyle inşa eden 87 yıllık tarihi bir çırpıda çöpe atmak istemişlerdir, becerememişlerdir.

İşte buradayız. Gördüğünüz üzere bu 87 yıllık tarihi dünden bugüne inşa edenler ve gelecek nesillere aktaracak olanlar burada mücadele etmeye devam ediyor. Bizler biliyoruz ki bu mücadele örgütlü olmadan olmuyor. İşte tarihimizin bize öğrettiği en güzel miras da örgütlü mücadelemizdir. Halkevleri de halkın hakları mücadelesinin örgütlenmesini temel ilkesi, temel prensibi yapmıştır. Halkın hakları için bu memlekette yıllardır mücadele ediyoruz. İşte bugün de halk yeniden evine kavuşuyor. Halkın hakları için direnenler bugün direnerek kazanmanın mümkün olduğunu tekrar gösteriyor.

Onlar bizden susmamızı istediler, biat etmemizi istediler. Ama biz de inadına dedik ki herkes konuşacak. İnadına dedik ki her şey güzel olsun diye Halkevleri bu memlekette var olmaya devam edecek.