Bartın ve Amasra’da “Kadının Hakları Var” paneli düzenlendi

Per, 07/11/2019 - 17:35
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Bartın’da ve Amasra’da ilk kez düzenlenen kadın hakları panellerinde; kadına yönelik şiddet, kadın cinayetleri, kadın hakları ihlalleri, Medeni Kanun, İstanbul Sözleşmesi, TCK 6284, yerel yönetimlerde kadın ve Türkiye’deki feminist mücadele başlıklarında sunumlar paylaşıldı.
26 ve 27 Ekim’de Amasra ve Bartın’da “Kadının Hakları Var” panelleri kadınların yoğun ilgisiyle gerçekleşti. Moderatörlüğünü Bartın Halkevi Şube Başkanı Yonca Alemdar’ın yaptığı panellerde milletvekilleri Aysu Bankoğlu ve Şenal Sarıhan kadın haklarına dair Meclis gündemlerine ve yasa tasarılarına dair bilgilendirmeler yaptı.
Kadınlar Birlikte Güçlü adına Fulya Dağlı, Türkiye’de feminist kadın mücadelesi ve “Kadın Cinayetlerini Acil Önle” kampanyası hakkında bilgilendirmeler yaparak, İstanbul Sözleşmesi ve TCK 6284 uygulamaları sunumu yaptı.
Çankaya Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğünden Işıl Sezer ve Dide Tayfur, Çankaya Belediyesi’nin kadın ve kadın-erkek eşitlik politikalarını; sığınma evleri, kreş, engelli/yaşlı bakım evleri tecrübelerini ve kadın istihdamını artırmaya yönelik uygulamaları anlattı.
Feminist avukat Diren Cevahir Şen, kadınların kazanılmış haklarına yönelik saldırılar, erkek egemen yargı, İstanbul Sözleşmesi, nafaka hakkı, kadına yönelik şiddet durumunda yapılacaklar hakkında paylaşımlarda bulundu.
Panellerin bitiminde panelistlere mor renkte Bartın yazmaları takdim edildi.